Ruaje këtë postim Ruaje këtë postim

Merrni njoftime per postimet e reja

Syza

RTSH: “Rama: Gjithnjë të hapur për dialog pa kushte, por pa vetingun s’ka kompromis” plus 9 more

loading...

RTSH: “Rama: Gjithnjë të hapur për dialog pa kushte, por pa vetingun s’ka kompromis” plus 9 more


Rama: Gjithnjë të hapur për dialog pa kushte, por pa vetingun s’ka kompromis

Posted: 25 Apr 2017 01:26 PM PDT

Kryeministri socialist Edi Rama ka deklaruar sërish gadishmërinë e tij për dialog pa kushte me opozitën, por shprehu vendosmërinë për ndërmarrjen e procesit të vetingut. “Miq! Gjithnjë të hapur për dialog pa kushte. Por pa Vetingun s’ka asnjë kompromis, sepse Drejtësia për Shqipërinë që duam nuk negociohet” shkruan zoti Rama në Fejsbuk. Deklarata e tij erdhi pasi udhëheqësi i opozitës  Lulzim Basha e akuzoi si përgjegjës për dështimin e negociatave me eurodeputetët McAllister dhe Fleckenstein.

Basha: Misioni i eurodeputetëve dështoi për faj të Ramës

Posted: 25 Apr 2017 01:07 PM PDT

Kreu i opozitës së djathtë Lulzim Basha ka deklaruar dështimin e misionit të Eurodeputetëve për ti dhënë zgjidhje krizës politike në Shqipëri. Duke folur para përkrahësve të tij në çadrën para selisë së qeverisë, zoti Basha bëri fajtor drejtpërdrejt kryeministrin Edi Rama i cili nuk pranon të japi dorëheqje dhe në vend të krijohet qeveri teknike. Ai e konsideroi qeverinë teknike si kusht të panegocijueshëm për opozitën. Zoti Basha ndërkohë tha se opozita do të përshkallëzojë veprimtarinë e saj deri edhe me mosbindje civile.

Eurodeputetët: Diskutimet kanë qenë pozitive

Posted: 25 Apr 2017 12:57 PM PDT

Përkundër komenteve të ndryshme rreth takimeve të së martës mes kryetarit të Komitetit të Punëve të Jashtme në Parlamentit Evropian David McAllister, Raportuesit të Përhershëm të Parlamentit Evropian për Shqipërinë Knut Fleckenstein me krerët e politikës shqiptare Rama, Meta dhe Basha, eurodeputetët kanë dalë me një deklaratë për shtyp ku sipas tytre diskutimet kanë qenë pozitive. Sipas deklaratës që e publikon Zyra për shtyp e BE-së “Të dy deputetët paraqitën propozime për rrugën e zgjidhjes që përfshinte pika mbi dekriminalizimin, luftën kundër narkotikëve, masat teknike për përmirësimin e zhvillimit të zgjedhjeve dhe masat e ndërtimit të besimit politik. Ata gjithashtu propozuan ide për diskutim mbi datën e zgjedhjeve dhe ndryshimet e mundshme para-zgjedhore në strukturat qeveritare për të ndërtuar besimin afatgjatë në sistem”. Gjithnjë sipas deklaratës “Partia Demokratike mbajti qëndrimin e saj për emërimin e një Kryeministri teknik dhe për miratimin e një sistemi votimi elektronik për hir të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme” bëhet e ditur në deklaratë. Ndërkaq eurodeputeti Fleckenstein ka deklaruar  për disa media se bisedimet nuk do të vazhdojnë.

Misioni i eurodeputetëve, ende asnjë rezultat në zgjidhjen e krizës

Posted: 25 Apr 2017 12:31 PM PDT

Misioni i eurodeputetëve McAllister dhe Fleckenstein për të ndërmjetësuar mes maxhorancës së majtë dhe opozitës së djathtë në Shqipëri për të zgjidhur krizën politike, ende nuk ka dhënë asnjë rezultat. Palët kanë zhvilluar takime të veçanta intensive gjatë pasdites të së martës, por në përfundim të tyre askush nuk ka pranuar të flasi. Mbetet shpresëdhënëse një deklaratë e zotit McAllister se ai do të bëjë më të mirën. Megjithatë disa media po përdorin gjithnjë e më shumë fjalën dështim.
Nga kancelaritë e maxhorancës dhe opozitës lajmet që dalin duket se shkojnë sipas interesave të palëve. Sipas maxhorancës kryeministri Rama ka pranuar gjithshka kanë paraqitur ndërkombëtarët. Nga ana e tij kreu i opozitës Basha nuk ka pranuar faktin që kërkesa për qeveri teknike nuk ka qenë pjesë e dokumentit.
Në vemendje duket se është edhe një plan i prezencës së OSBE-së në Tiranë e cila në fokus ka përgatitjen e zgjedhjeve të përgjithshme, por edhe një kompromis për zgjedhjen e kreut të ri të shtetit.

FUTBOLL FEMRA, SHQIPËRIA NJEH KUNDËRSHTARËT

Posted: 25 Apr 2017 07:02 AM PDT

Pas kualifikimit historik në turin paraeliminator të Kampionatit Botëror "Francë 2019", Shqipëria e futbollit të femrave ka mësuar sot kundërshtaret e radhës për Eliminatoret e ardhshme. Për Shqipërinë është e dyta herë që merr pjesë në Eliminatoret e Botërorit, teksa edhe më 2013-ën ishte kualifikuar po në tur paraeleminator ndaj Maltës, Luksemburgut dhe Letonisë. Kurse sivjet fitoi 3-2 me Kosovën dhe 2-1 me Greqinë, si dhe barazoi 0-0 me Maltën. E pas hedhjes së shortit, teksa do të jenë 7 grupe eliminatore, Shqipëria do të jetë në grupin e dytë, atje ku do të ketë përballë Zvicrën, Skocinë, Poloninë e Bjellorusinë. Në të dy edicionet që ka marrë pjesë, Shqipëria numëron vetëm një fitore, që i përket 30 tetorit 2013, teksa në "Niko Dovana" të Durrësit mundi Greqinë 1-0. Më pas, numërohen 17 ndeshje të humbura dhe me një mori golash të pësuar. Turi eliminator i Botërorit "Francë 2019" nis më 11 shtator 2017 dhe përfundon më 4 shtator 2018. Shtatë të parat e grupeve kualifikohen në finalet e Botërorit, kurse 4 më të mirat e vendeve të dyta bëjnë "play-off". Dy të kualifikuarat shkojnë në Botëror, ndërsa së bashku me Francën, si vend organizator, bëjnë 10 skuadra nga Evropa.

Rama dhe Meta takohen me McAllister dhe Flackenstein

Posted: 25 Apr 2017 07:01 AM PDT

Kryeministri Edi Rama dhe kryeparlamentari Ilir Meta kanë pritur në mesditë në Tiranë  Zv/presidentin e Partisë Popullore Europiane njëherësh kreu i Komisionit te Jashtëm te Parlamentit Europian, David McAllister dhe raporterin për Shqipërinë Knut Fleckestein. Mendohet se dy europarlamentarët u kanë dorëzuar krerëve të maxhorancës draft-propozimet për gjetjen e një konsesnusi për zgjidhjen e krizës politike. Rreth orës  16 kreu i Komisionit te Jashtëm te Parlamentit Europian, David Mcallister, do të takohet me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Zoti McAllister dhe Fleckestein pritet të dalin në mbrëmje në një konferencë shtypi.

Artisti Fatmir Miziri vjen me ekspozitën “Prurje 2 dhe 3 D” në FAB

Posted: 25 Apr 2017 06:57 AM PDT

"Jeta e tij është arti i tij"… nuk ka asgjë të jashtëzakonshme në përvojën e tij jetësore, por e jashtëzakonshme është mënyra si ai koleksionon momente jetësore për t’i sjellë si mundësi kujtese personale dhe memorie kolektive. Ky është përkufizimi që kuratori Ardian Isufi i bën artistit Fatmir Miziri, referuar ekspozites së çelur në galerinë Fab, me titull "Prurje 2 dhe 3 D". Në 13 punimet e ekspozuara gjen të alternuar telajon, gurin, drurin dhe hekurin. "Unë i shoh shumë thjesht gjërat, nuk i vë detyrë që do të ndërtoj këtë ide, do përcjell ktë mesazh por gjatë proçesit krijues shumë natyrshëm shfaqet dhe mesazhi që është pjesë e imja e brendshme ashtu sikurse të gjithë elementet që ndërtojnë një objekt apo një vepër. Po ta vini re edhe piktura nuk është thjesht pikturë, ajo shpesh herë merr materiale ekstra siç mund të jenë herë në material i mbivendosur tekstil apo kanavacë apo qoftë edhe ndonjë objekt tjetër. Po kështu ndodh edhe me pjesët dukshëm me materiale siç janë ato me metal, me dru, me gur" tha artisti Fatmir Miziri. Gjuha e artit të Mizirit është marrëdhënia e një ngjarjeje të rrëfyer dhe fshehur pas telajos ose objektit personal. E tillë është vepra "Epitafi i Gllavenicës" grabitur në vitin 1995. Vepra ka shërbyer si ngacmim, reflektim për të kaluarën. Rezultat i këtij ngacmimi ka qënë dhe vepra me të njëjtin titull, ekspozuar në galerinë FAB.

Manastirliu: Në 2018 do kemi vaksinën e re për rotavirusin

Posted: 25 Apr 2017 06:33 AM PDT

Pritshmëritë e shefes së kontrollit të sëmundjeve infektive në ISHP, Silva Bino parathënë dy ditë më parë në TVSH, për futjen e vaksines së rotavirusit në kalendarin kombëtar të vaksinimit u konfirmuan sot zyrtarisht nga ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu. Në kuadër të javës europiane të vaksinimit, ministrja së bashku me përfaqësues të OBSH dhe UNICEF tha nga qendra shëndetësore nr.3 në Tiranë se kjo do të ndodhe në Janar të 2018. "Kalendari jonë duhet ti afrohet sa më shumë kalendarit europian të vaksinimit dhe gjithashtu edhe me rekomandimin e OBSH-së, ne të fillojmë dhe të zgjerojmë ktë kalendar kështu që mendojmë dhe do tja arrijmë që nga viti 2018 të fusim dhe një vaksinë të re që është vaksina e rotavirusit.Pra për të gjitha ato problemet diarretike" tha ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu. Mjekët e konsultores i bënë thirrje prindërve që të mos hezitojnë të vaksinojnë fëmijet e tyre, pasi vaksinat janë efektive dhe të sigurta. Ndërsa ekspertja e shëndetit publik dr. Silva Bino u shpreh se mënyra e ruajtjes së vaksinave bëhet sipas standarteve të OBSH. Brenda këtij viti ne do të kemi kartelën e detyrueshme të vaksinimit për punonjësit e shëndetësisë, të cilët do të mbrojnë jo vetëm veten por edhe pacientët e tyre. E po kështu edhe një kalendar të përcaktuar vaksinimi për femrat e moshës riprodhuese dhe gratë shtatëzëna për të patur fëmijë të shëndetshëm.

Vritet në atentat ish oficeri i policisë dhe miku i tij

Posted: 25 Apr 2017 06:22 AM PDT

Një ish oficer policie dhe një person i shoqëruar me të kanë mebtur të vrarë sot në mesditë në një atentat pranë Sukthit në autostradën Tiranë-Durrës. Automjeti i tyre një "Audi A8", u qëllua në lëvizje nga një fuoristadë e zezë, e cila është larguar me shpejtësi. Sipas dëshmitarëve mbi Ervin Dalipaj dhe Xhino Dautaj janë derdhur të paktën 20 plumba. Ish-polici Dalipaj ishte prej disa kohësh person në kërkim si i dyshuar dhe bashkëpunëtor në vrasjen e një personi. Ai ka qenë zyrtar i lartë i krimit ekonomik në Policinë e Tiranës.

Protesta e PD-së, proçedohet kreu i saj Basha dhe disa deputetë

Posted: 25 Apr 2017 06:10 AM PDT

Gjysma e grupit parlamentar të Partisë Demokratike u kallzua penalisht nga policia për zhvillimin e protestës së ditës së henë ku për 1 orë pesë akse kryesore të vendit bllokuan qarkullimin e automjeteve. Me akuzën e Organizimit dhe pjesëmarrjes në grumbullime e manifestime të paligjshme dhe atë të pengimit të qarkullimit të mjeteve të transportit do të përballen 21 deputetë të opozitës , kreu i Partisë Demokratike dhe 8 organizatorë të kësaj force politike në rrethe. Lista që policia i ka referuar prokurorisë së Tiranës, një kopje të së cilës e disponon edhe Televizioni Shqiptar kryesohet nga kryedemokrati Lulzim Basha duke u pasuar nga deputetët Oerd Bylykbashi, Gerti Bogdani, Flamur Noka, Eduart Halimi, Gent Strazimiri, Asllan Dogjani, Igli Cara, Kastriot Islami, Genc Pollo, Keltis Kruja dhe Edi Paloka. Ndërkohë për bllokimin e transportit në rrethrrotullimin e Plugut , në prokurorinë e Lushnjës janë proçeduar penalisht deputetët Arben Ristani, Roland Bejko, Liljana Elmazi dhe eksponentë të partisë demokratike në disa rrethe Myslim Murizi, Lefter Maliqi, Luan Baçi, Agron Kapllani dhe Moisi Meminaj. Policia e Lushnjës ka proçeduar gjithashtu edhe qytetarët pjesmarrës në këtë tubim. Përsa i përket bllokimit të qarkullimit të mjeteve në rrethrrotullimin e Bradasheshit para organit të akuzës do të përgjigjen deputetët Luçiano Boçi, Edmond Spaho dhe organizatorët Ismail Elezi, Aurel Bylykbashi dhe Florenc Hoxha. Ndërsa në prokurorinë e Lezhës janë proçeduar deputetët Aldo Bumçi, Elidon Bushati, Irma Kopliku, Alban Zeneli dhe Albina Dede për tubimin e mbajtur në rrethrrotullimin e Milotit. Policia thotë se Partia Demokratike ka zhvilluar tubime të jashtëligjshme, por ky pretendim është hedhur poshtë nga organizatorët opozitarë të cilët thanë se sipas ligjit kanë njoftuar strukturat ligjzbatuese. Në bazë të akuzave të ngritura mbi deputetët demokratë dhe kryetarin e kësaj partie Lulzim Basha, ata rrezikojnë nga gjobë deri në dy vjet burg për akuzat, pjesëmarrjes në grumbullime e manifestime të paligjshme dhe atë të pengimit të qarkullimit të mjeteve të transportit. Tashmë mbetet në dorën e prokurorëve për të parë nëse në denoncimet e policisë ka elementë të veprës penale ose jo.

Beyond Vine Compilation Pt.13 (w/Titles) Comedy Video Compilation April 2017 - Vine Age✔ Vine Age

loading...

Beyond Vine Compilation Pt.13 (w/Titles) Comedy Video Compilation April 2017 - Vine Age✔ Vine Age


Beyond Vine Compilation Pt.13 (w/Titles) Comedy Video Compilation April 2017 - Vine Age✔

Posted: 25 Apr 2017 01:34 PM PDT

Albeu: “Ndërkombëtarët heqin dorë: Nuk do të ketë më negociata” plus 19 more

loading...

Albeu: “Ndërkombëtarët heqin dorë: Nuk do të ketë më negociata” plus 19 more


Ndërkombëtarët heqin dorë: Nuk do të ketë më negociata

Posted: 25 Apr 2017 01:26 PM PDT

Ndërkombëtarët janë tërhequr që ditën e parë të negociatave mes mazhorancës dhe opozitës në vendin tonë. Pas dështimit të bisedimeve, Fleckenstein, Vlahutin dhe McAllister kanë darkuar së bashku dhe duket se kanë vendosur që të mos ndërmjetësojnë më dialog mes mazhorancës dhe opozitës. Pas dar

7 portet detare më të rëndësishme në botë (FOTO LAJM)

Posted: 25 Apr 2017 01:24 PM PDT

Sa i përket madhësisë së porteve, 9 nga 10 portet më të mëdha në botë gjenden në Azi. Por, sa i përket rëndësisë që kanë portet për nga pozita gjeografike dhe historia e tyre, më sipër keni shtatë portet më të rëndësishme në botë.

Rama reagon pas dështimit të negociatave: Pa Vetting s?ka asnjë kompromis

Posted: 25 Apr 2017 01:09 PM PDT

Kryeministri Edi Rama pak minuta më parë reaguar ne faqen e tij ne Facebook pas dështimit te negociatave. Ai shkruan se pa vettingun nuk negociohet asgjë me opozitën. ?Miq! Gjithnjë të hapur për dialog pa kushte. Por pa Vetingun s?ka asnjë kompromis, sepse Drejtësia për Shqipërinë që duam nuk

Basha tregon se pse dështuan negociatat me Ramën

Posted: 25 Apr 2017 01:09 PM PDT

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka folur për herë të parë pas dështimit të negociatave me ndërmjetësimin e ndërkombëtarëve. Duke folur nga çadra e PD-së, Basha tha se negociatat dështuan sepse Rama nuk pranoi kushtin e qeverisë teknike që sipas tij do të realizojë zgjedhjet e lira dhe të ndershme.

E vërteta e sherrit mes Ivankës dhe Melanies në familjen Trump (FOTO LAJM)

Posted: 25 Apr 2017 01:07 PM PDT

Revista Vanity Fair shkroi pak ditë më parë se marrëdhënia mes vajzës së madhe të Donald Trump, Ivankës dhe Melanies janë në nivelin e tyre më të ulët, madje ato nuk e honepsin fare njëra-tjetrën. I gjithë ky tension sipas revistës vjen për faktin se Melanie është zëvendësuar shpesh nga Ivanka në

Zyra e BE zbardh bisedat me Ramën, Metën e Bashën

Posted: 25 Apr 2017 01:00 PM PDT

Zyra e BE-së në Tiranë ka dalë në një deklaratë për mediat ku ka treguar se çfarë ka ndodhur në takimet e sotme të Bashës, Ramës dhe Metës me David McAllister dhe Knut Fleckenstein. Sipas njoftimit takimi u mbyll pa marrëveshje, ndërsa McAllister dhe Fleckenstein zbulojnë se çfarë u diskutua në k

Ja pse Japonia është një vend i çuditshëm (VIDEO)

Posted: 25 Apr 2017 12:47 PM PDT

Që nga puna 100 orë në javë, të mos flasin në tren, makinat që përmbajnë gjithçka që keni nevojë, këto janë disa nga traditat e çuditshme të Japonisë. Gjumi në Japoni është shenjë se ju po punoni shumë. Japonezët punojnë shumë orë, dhe kështu flenë, për të pasur më shumë efektivitet puna e tyre.

Rama pranon qeverinë teknike ku të jetë vetë kryeministër

Posted: 25 Apr 2017 12:47 PM PDT

Kur kanë përfunduar pa asnjë rezultat negociatat mes maxhorancës dhe opozitës me negociimin e zyrtarëve të lartë të BE-së, mësohet se sëfundmi kryeministri Edi Rama i ka bërë një ofertë të orëve të vona Lulzim Bashës. Rama i ka ofruar Bashës katë poste ministrore teknike në qeveri. Katër ministri

Përgjaken rrugët e Shqipërisë, një viktimë e disa të plagosur

Posted: 25 Apr 2017 12:42 PM PDT

Këtë të martë tre aksidente kanë përgjakur rrugët në të gjithë vendin, si pasojë e të cilëve ka mbetur i vdekur një person dhe janë plagosur disa të tjerë. Përmbledhje e aksidenteve të ndodhur sot: Lushnje ? Rrogozhinë Një aksident me vdekje ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin Lushnje ? Rr

Vrasja e dyfishtë në Sukth, ja ç?kishin planifikuar për sot Dalipaj dhe Dautaj

Posted: 25 Apr 2017 12:35 PM PDT

Janë zbardhur detaje të reja për vrasjen e dyfishtë të ndodhur në Sukth ditën e sotme. Gazetarja e ?News 24?, Klodiana Lala është shprehur se Juxhin Dautaj ishte në Tiranë së bashku me Dalipajn dhe më pas janë nisur drejt një restoranti në Sukth. Pasi kanë ngrin drekën aty, dy të vrarët kanë s

Forma më e frikshme e vrasjes, çfarë ndikimi kanë armët kimike në trupin e njeriut

Posted: 25 Apr 2017 12:31 PM PDT

Kohët e fundit kemi dëgjuar shpesh se në disa vende në konflikt lufte kanë ndodhur sulme me armë kimike. Por çfarë janë armët kimike dhe se si mund të vdesë njeriu si pasojë e këtyre sulmeve. Le të flasim për vrasjen që shkakton përdorimi i armëve kimike, të cilat veprojnë drejtpërdrejtë mb

Operacion kundër terrorizmit në Barcelonë, 9 të arrestuar

Posted: 25 Apr 2017 12:19 PM PDT

Nëntë persona, katër prej të cilëve të lidhur me të dyshuarit në hetimin për atentatet në mars të vitit 2016 në Bruksel u arrestuan sot gjatë një operacioni ?antixhihadist? në Barcelonë. ?Nëntë personat e arrestuar, të gjithë burra të moshës 30-40 vjeç, një me kombësi spanjolle dhe të tjerët me k

Mourinho: Do isha i lumtur nëse United do i fitonte këta tituj

Posted: 25 Apr 2017 12:13 PM PDT

Jose Mourinho do të ishte shumë i lumtur nëse Manchester United do të fitonte Europa Leaguen dhe do të luante në Superkupën e Evropës ?Nëse ne fitojmë Europa League dhe luajmë në Superkupën e Evropës kundër fituesit të Ligës së Kampionëve, atëherë do të ishte e jashtëzakonshme?, tha Mourinho gja

PDK e LDK gati për zgjedhje nëse nuk kalon demarkacioni

Posted: 25 Apr 2017 12:07 PM PDT

Anëtari i Këshillit Drejtues të PDK-së, Rexhep Hoti, gjatë një përballje me Lutfi Hazirin nga LDK, ka deklaruar se Kosova tashmë ka hyrë në zgjedhje të parakohshme. Ai tha se dëshmi për këtë është vizita e kryeministrit Mustafa në Bruksel. Ndërkaq nënkryetari i LDK-së, Haziri u shpreh se gjatë kë

Macron, i vendosur për mposhtur kundërshtaren Le Pen

Posted: 25 Apr 2017 12:07 PM PDT

Kandidati i pavarur për president të Francës, Emmanuel Macron është parë tejet i rezervuar me deklaratat e tij për raundin e dytë të zgjedhjeve në Francë. Ai është shprehur se asgjë nuk ka përfunduar, duke shtuar se do të luftojë që ta mposhtë kandidaten Marine Le Pen. ?Asgjë nuk është kryer.

Gjesti i këtij polici magjepsi shumë qytetarë sot në Tiranë (FOTO LAJM)

Posted: 25 Apr 2017 11:58 AM PDT

Ndodh shpesh që shoferët apo qytetarët të jenë të pakënaqur nga përballjet me Policinë e Shtetit duke hedhur në drejtim të tyre një serë akuzash, por ky që po ju tregojmë nuk është një prej tyre. Gazetarja e Tv Scan, Elisabeta Dosku ka kapur momentin kur dy efektiv policie kanë parë një të moshua

Dështojnë negociatat Rama-Basha, vazhdon destabiliteti politik

Posted: 25 Apr 2017 11:54 AM PDT

Kanë rezultuar të pasuksesshme takimet e dyta në Pallatin e Kongreseve ku të pranishëm ishin kreu i PD-së, Lulzim Basha me negociatorin David McAllister nga njëra anë dhe nga ana tjetër Knut Flekenshtejn me kreun e PS-së Edi Rama dhe kreun e LSI-së, Ilir Meta. Bëhet e ditur se ka qenë mazhoranca

Këto janë bukuritë fantastike të Amerikës (FOTO LAJM)

Posted: 25 Apr 2017 11:54 AM PDT

Amerika është një ndër vendet fatlume që natyra i ka falur vende mbresëlënëse. Ky shtet ka shumë parqe kombëtare të cilat llogariten ndër më të bukurat në botë. Ne do ju sjellim disa foto të cilat ju do të shihni se çfarë vende të mrekullueshme ka në këtë vend. /albeu.com/

Haradinaj nxjerr zbuluar ambasadorin francez: Nuk ka akuza të reja ndaj meje

Posted: 25 Apr 2017 11:43 AM PDT

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka deklaruar se ambasadori i Francës në Kosovë, ?ka gënjyer, duke rënë kështu në rrenën e Beogradit se unë kam akuza të reja?. Ai ka thënë në emisionin Rubikon të Kohavisionit se kjo ?është gënjeshtër e kulluar se ka akuza të r

?Kumanova?, Latifi: Na arrestuan që të hakmerren për 2001-shin

Posted: 25 Apr 2017 11:41 AM PDT

Procesi gjyqësor për rastin e Kumanovës ka vazhduar me dëshmitë e të akuzuarve Fazli Osmani dhe Ragmi Latifi, ndërsa i akuzuari tjetër Musadik Pajziti nuk mundi të dëshmojë për shkak të sëmundjes së diabetit. Prokurorët e rastit, Villma Rustovska dhe Naum Panovski të akuzuarin për terrorizëm Fazl

“Ja kush po lobon për anëtarësimin e Kosovës në NATO” plus 9 more Ferizaj Press

loading...

“Ja kush po lobon për anëtarësimin e Kosovës në NATO” plus 9 more Ferizaj Press


Ja kush po lobon për anëtarësimin e Kosovës në NATO

Posted: 25 Apr 2017 09:33 AM PDT

Mediat serbe i kanë dhënë shumë rëndësi takimit që sot ka pasur një delegacion i Kuvendit të Kosovës me atë të Kroacisë, kjo për faktin, se aty përveç se është premtuar ndihma për anëtarësim në NATO, kanë marrë pjesë djali i presidentit kroat të kohës së luftës me Serbinë, Franjo Tudjman, dhe ish shefi i diplomacisë kroate Miro Kovac, një zë i fuqishëm anti-serb

Është paralajmëruar se delegacionet e Kuvendit të Kosovës dhe Saborit të Kroacisë të vazhdojnë çështjen e finalizimit të partneritetit strategjik në mes të Kosovës dhe Kroacisë.

Me rastin e çdo takimi zyrtar apo jozyrtar të zyrtarëve kosovar dhe kroat, apostrofohet përkrahja e Zagrebit për pavarësinë e Kosovës. Këtë herë, shefi i delegacionit të Saborit kroat në seancën parlamentare të NATO's, Miroslav Tudjman, i biri i presidentit të parë të Kroacisë së pavarur, Franjo, ka paralajmëruar se do të përkrahë Kosovën në seancën e ardhshme e cila do të mbahet në Gjeorgji.

Bashkë me Tudjman'in, në pranim të delegacionit të Kuvendit kosovar, ka marrë pjesë edhe Miro Kovac, ish shefi i diplomacisë kroate, i cili është i njohur nga deklaratat shumë të ashpra për Serbinë, serbët dhe udhëheqësin e tyre.

Me këtë rast, siç është kumtuar, kryetari i komisionit për punë të jashtme i Kuvendit të Kosovës Elmi Reçica ka falënderuar Kroacisë për përkrahje dhe ndihmë të cilën i ofron Kosovës në shumë fusha.

"Integrimi në BE dhe NATO janë dy prioritete të rëndësishme të Kosovës dhe qytetarëve të saj dhe në këtë rrugë për ne janë shumë të rëndësishme përvojat e Kroacisë", ka theksuar Reçica.

I biri i Tudjmanit, i cili i udhëheq deputetët kroat në seancën Parlamentare të NATO's, ka paralajmëruar se do të përkrahë Kosovën në seancën e ardhshme në Gjeorgji.

Në këtë takim është paralajmëruar se dy delegacione do të ngrehin çështjen e finalizimit të partneritetit dhe bashkëpunimit strategjik në mes të Kosovës dhe Kroacisë.

Përndryshe, ish zyrtarët kroat, të cilët kanë kryer funksione më të larta, si Stjepan Mesic, dhe Zoran Milanovic, tashmë kanë treguar se janë lobistë shumë aktiv dhe promotor të pavarësisë së Kosovës.

Ish presidenti kroat, Mesic, kohë më parë e vizitoi Prishtinën, ku u takua me multimilionerin Bexhet Pacolli.

Para takimit të tyre, Mesic ka thënë se në Kroaci me vëmendje e përcjellin se ngjarjet pas arrestimit të Ramush Haradinajt.

Gjithashtu, ish kryeministri kroat dhe shefi i dikurshëm i PSD Zoran Milanovic, ka ofruar shërbime konsulente në procesin e eurointegrimeve Kosovës dhe Shqipërisë.

Këto pjesë të Komunës së Ferizajt do të kenë ndërprerje të rrymës ditëve në vazhdim

Posted: 25 Apr 2017 09:20 AM PDT

Më 26.04.2017 në NS 35/10 kV Ferizaj III do të shkyçet:

Dalja 10 kV Gaçkë(40042002)prej orës 10:00 deri në orën 15:30.

Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin: Lagjja  Musovit, Gremja, Gaçka, Semaja, Burrniku, Bajnica, Kashtanjeva, Prushaj, Sllatina e Lepencit, TS-Afrim Tafa-Baicë (fabrika e ujit), TS-Gurëthyesi 7 Shtatori-Isa Vishi.

Arsyeja e ndërprerjes:  pastrimi i trasesë së LP 10 kV.

 

Më 27.04.2017 në NS 35/10 kV FERIZAJ II do të shkyçet:

Dalja 10 kV Betoni(40041002) prej orës 09:30 deri në orën 15:30.

Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin: rr. e Prizrenit, Saraishta, Lloshkobarja, Bublica,

Llojza, Slivova, Dremjaku dhe Kosharja.

Arsyeja e ndërprerjes:  pastrimi i trasesë së LP 10 kV.

D4D organizon punëtori regjionale në Ferizaj

Posted: 25 Apr 2017 08:45 AM PDT

Në Ferizaj nga D4D ka organizuar punëtori ku janë përfshirë komunat, Ferizaj, Kaçanik, Shtime, Hani i Elezit dhe Lipjan.
Instituti Demokratik për Zhvillim (D4D) Është duke mbajtur punëtori dy-ditore në Komunën e Ferizajt, në kuadër të projektit “Gratë për Zhvillim: Aktivizimi i grave jo-aktive në tregun e punës”. Modulet e kësaj punëtorie përfshijnë prezantimin e gjetjeve mbi mos-aktivitetin e grave në tregun e punës, identifikimin e nevojave sipas specifikave të secilës komunë dhe kërkesat e tregut të punës si dhe zhvillimin e strategjive për përfshirjen e grave në tregun e punës në këto komuna. Në këtë punëtori pjesëmarrëse janë mbi 20 gra që përfaqësojnë organizata jo-qeveritare, biznese, zyrtare të barazisë gjinore, si dhe asambleiste komunale.

Aktiviteti mbështetet në kuadër të programit Angazhimi për Barazi D4D,është i financuar nga Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar – USAID dhe mbështetur nga Qendra e Trajnimeve dhe Burimeve për Avokim – ATRC ‘

Prokurori Arben Ismajli zgjedhet zëvendës i kryesuesit të KPK-së në Prishtinë

Posted: 25 Apr 2017 08:39 AM PDT

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK), në takimin e 132-të të mbajtur të martën, ka zgjedhur prokurorin e Prokurorisë Themelore të Gjilanit, Arben Ismajli, si zëvendës kryesues të këtij Këshilli. I njëjti mori 9 vota për dhe 1 kundër nga anëtarët prezent në këtë takim.Arben Islamjli ishte i vetmi prokuror që kishte kandiduar për këtë post, mandati i të cilit do të jetë 3 vjeçar, deri më 26 prill 2020.

Zëvendëskryeministri Kelmendi vizitoi Komunën e Hanit të Elezit dhe biznese të kësaj komune

Posted: 25 Apr 2017 08:34 AM PDT

Hani i Elezit, 25 prill 2017

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi, vizitoi komunën e Hanit të Elezit, ku u prit nga kryetari, Rufki Suma me bashkëpunëtorë.

Zëvendëskryeministri Kelmendi shprehu kënaqësinë që po viziton këtë komunë, e cila udhëhiqet nga një kryetar i pavarur.

Zëvendëskryeministri Kelmendi tha se është biseduar për shumë çështje, por në veçanti për çështjen e pronave të APJ-së të cilat tani janë bërë pronë shtetërore.

Pas takimit me kryetarin e Komunës së Hanit të Elezit, zëvendëskryeministri Kelmendi u takua edhe me përfaqësues të bizneseve të kësaj komune, me të cilët bisedoi për çështjen e furnizimit me energji elektrike, fiskalizimin e bizneseve, si dhe për Pakon Fiskale 2, e cila shumë shpejtë do të kalojë në Qeverinë e Kosovës dhe do të jetë një rilindje për bizneset në përgjithësi dhe ekonominë prodhuese në veçanti.

Ndërkaq, kryetari i Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma, njoftoi zëvendëskryeministrin Kelmendi për të gjitha punët dhe problemet me të cilat po ballafaqohet kjo komunë, si dhe për aktivitetet të cilat i ka ndërmarrë kohëve të fundit. Kryetari Suma falënderoi zëvendëskryeministrin Kelmendi për angazhimin e tij në përkrahje të bizneseve.

Labi ftohet në ditëlindjen e mbretëreshës Elizabeth II (Foto)

Posted: 25 Apr 2017 07:18 AM PDT

Labinot Tahiri është ftuar në një ngjarje madhore botërore, ku do të jenë të pranishëm shumë personalitete të njohura anekënd globit.

Elizabeth II (lindi më 21 prill 1926 në Mayfair, Londër) si HRH (Her Royal Highness – sq: lartësia e saj mbretërore) Princesha Elizabeth Alexandra Mary of York; një kohë te shkurtër edhe HRH The Princess Elizabeth, Duchessof Edinburgh) dhe është mbretëresha e Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore. Elizabeth II është vajza e parë, nga dy vajza që kishite, e mbreti George VI dhe Elizabeth Bowes-Lyon. Ajo është në union personal si krehu i shtetit i shteteve të Commonwealth-it si Antigua dhe Barbuda, Australia, Bahamas, Barbados, Belize, Grenada, Xhamaika, Kanada, Zelanda e Re, Papua Guinea e Re, Ishujt Solomon, Shën Kits dhe Nevis, Shën Luçia, Shën Vincenti dhe Grenadinet dhe Tuvalu. Ajo me tutje kreu i Kishes Anglikane dhe Fidei Defensor që është një titul kishtar dhe që në gjuhë latine do të thotë Mbrojtës i Fesë.

Me 6 shkurt 1952, dita e vdekjës se atit të saj Xhorxh VI, Elizabeth u shpall nga keshilli për trashegimin e fronit si mbretëresh. Kurorëzim ne fron zyrtarisht u mbajt me 2 qeshor 1953 ne kishen kryesore anglikane Westminster Abbey në Londër, 16 mujë pas vdekjës së atit të saj.

Çfarë bën sot ish e dashura e Seldit, Domenika e Big Brother? (Foto)

Posted: 25 Apr 2017 07:05 AM PDT

Të gjithë e kujtojmë Domenikën e Big Brother si dhe lidhjen e saj me ish-banorin dhe këngëtarin Seldi Qalliu.
Prej vitesh ajo është kthyer në Itali dhe vetëm disa kohë më parë është bërë mamaja e një djali, Johnit. Gjatë ditës së sotme ajo ka publikuar disa foto ku shfaqet në plazh së bashku me vogëlushin e saj

Rriten të hyrat në komunën e Ferizajt

Posted: 25 Apr 2017 06:02 AM PDT

Kështu ka bërë të ditur sot drejtoresha e financave Lirije Syla, në një konferencë për gazetarë.

Sipas drejtoreshës Syla, gjatë tre mujorit të parë të këtij viti, është arritur që të grumbullohen mbi 680 mijë euro ose 15.45 për qind e planifikimit.

"Raporti financiar për këtë tre mujorë ka tejkaluar shumën e planifikuar dhe kemi arritur që të kemi edhe ngritje të të hyrave vetanake, në krahasim me vitin e kaluar për 15.35 për qind", ka thënë drejtoresha Syla, përderisa ka shtuar se gjithë kjo punë e cila kryhet në kuadër të Drejtorisë së Financave është në harmoni me udhëzimet administrative dhe rregulloret në fuqi dhe gjithnjë duke u bazuar me Ligjin mbi Menaxhimin e Financave Publike.

E para e Drejtorisë së Financave, Lirije Syla, me këtë rast ka theksuar se presin edhe të hyra të tjera edhe nga vjelja e tatimit në pronë dhe të hyrat vetnake, si të hyra kryesore në Komunën e Ferizajt.

"Unë me këtë rast ftojë qytetarët ferizajas që të ofrohen tek shërbimi i tatimit në pronë, në mënyrë që ata të kenë informacione të sakta sa i përket këtij shërbimi, si dhe të marrin informacionet e duhura sepse ligji për faljen e borgjeve akoma është në fuqi, dhe kjo do të ndodh deri në muajin shtator të këtij viti", ka thënë Syla.

U bë e ditur se gjatë tre mujorit të parë të këtij viti komuna jonë ka arritur që të shpenzojë edhe 23 për qind të buxhetit, i cili është në suaza të normales për një organizate buxhetore, por këto shpenzime kryesisht kanë qenë nga granti qeveritar.
Buxheti për vitin 2017 për Komunën e Ferizajt, është 26 milion e 480 mijë euro, prej të cilave mbi 22 milion janë nga granti qeveritar, dhe mbi 4 milion janë të hyra vetanke që realizon komuna në kuadër të Drejtorisë së Financave.

Kroacia konfirmon mbështetjen për Kosovën në Asamblenë Parlamentare të NATO-s

Posted: 25 Apr 2017 05:48 AM PDT

Në kuadër të bashkëpunimit ndërparlamentar, delegacioni i Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Republikës së Kosovës, i kryesuar nga kryetari Elmi Reçica, në përbërje të të cilit janë edhe Blerta Deliu-Kodra e Zafir Berisha, anëtarë të komisionit, është duke realizuar një vizitë zyrtare dyditore në Republikën e Kroacisë, bën të ditur zyra për informim e Kuvendit.

Sipas njoftimit, delegacioni u takua me anëtarë të Komisionit për Politike të Jashtme, i kryesuar nga kryetari Miro Kovaç, me anëtarë të Komisionit për Çështje Evropiane, i cili kryesohej nga Franjo Luçiq, si dhe me udhëheqësin e Delegacionit të Kuvendit të Kroacisë në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, Mirosllav Tugjman.

"Gjatë këtyre takimeve, u shpreh gatishmëria për thellimin e bashkëpunimit në mes të komisioneve parlamentare, këmbimi dhe ndarja e përvojave rreth çështjeve integruese. Nga delegacioni kroat u shpreh gatishmëria për mbështetjen e Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, që do të mbahet në Gjeorgj", thuhet në njoftim.

Njëkohësisht, delegacionet e të dyja vendeve iniciuan çështjen e finalizimit të partneritetit strategjik për bashkëpunim në mes të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Kroacisë.

Delegacioni pasdite do të takohet edhe me udhëheqësin e Delegacionit të Kuvendit të Kroacisë në SEECP, ndërsa nesër do të takohet me Grupin e Miqësisë Kosovë-Kroaci.

Artisti nga Franca Anok, do të jetë pjesë e festivalit ‘MURALFEST’

Posted: 24 Apr 2017 02:43 PM PDT

Ferizaj.24.04.2017. "MURALFEST" është festivali i cili synon të jetë promotor i nismave të ndryshme që kanë për qëllim shprehjen artistike rreth problemeve të shoqërisë përmes artit, shkruan KultPlus.

David Rapo i njohur me nofkën "Anok", është një grafist nga Franca, i cili edhe është mysafir në Festivalin e Muraleve 'MURALFEST' në Ferizaj, shkruan KultPlus. Për Anook Arti i rrugës, është arti i lirë. Ai thotë që para një viti nuk kishte informacione lidhur me Republikën e Kosovës, mirëpo falë zonjës Marie Christine Mari Eger, drejtoreshë e Organizatës Nouvel Est / Lindja E Re, e cila qëllim ka bashkëpunimin kulturorë mes Francës dhe Kosovës, ai do të vijë në Kosovë.

"MURALFEST" është festivali i cili synon të jetë promotor i nismave të ndryshme që kanë për qëllim shprehjen artistike rreth problemeve të shoqërisë përmes artit. Ky festival organizohet në qytetin e Ferizajt dhe ka karakter ndërkombëtar, dhe praktikohet në shumë vende të botës, po tash për herë të dytë edhe në Kosovë. /KultPlus.com

“Rusia, Serbia konfirmojnë zhvillimin e bashkëpunimit ushtarak” plus 19 more Radio Evropa e Lirë

loading...

“Rusia, Serbia konfirmojnë zhvillimin e bashkëpunimit ushtarak” plus 19 more Radio Evropa e Lirë


Rusia, Serbia konfirmojnë zhvillimin e bashkëpunimit ushtarak

Posted: 25 Apr 2017 09:10 AM PDT

Rusia dhe Serbia konfirmuan interesin e përbashkët për zhvillimin e bashkëpunimit në fushën ushtarake, tha ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Sergei Shoigu, pas takimit në Moskë me homologun serb, Zoran Gjorgjeviq. Shoigu tha se Moska e sheh Beogradin si partner të besueshëm, i cili mbron parimet themelore të sigurisë ndërkombëtare. "Për fat të keq, bota nuk po bëhet vend më i qetë dhe më i qëndrueshëm. Ngjarjet në dekadën e fundit, që lidhen me revolucione shumëngjyrëshe, pushtime të ndryshme dhe përmbysje me dhunë të udhëheqësve të shtetit, nuk sjellin asgjë të mirë", tha Shoigu. Ai po ashtu tha se fitorja e Aleksandar Vuçiqit në zgjedhjet presidenciale në Serbi e forcon besimin e Rusisë në marrëdhëniet e fuqishme midis dy vendeve.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Elton John ka vuajtur nga një infeksion “potencialisht vdekjeprurës”

Posted: 25 Apr 2017 08:40 AM PDT

Këngëtari i njohur britanik, Elton John, ka vuajtur nga një infeksion bakterial, "potencialisht vdekjeprurës", që e ka detyruar të kalojë dy net në kujdesin intensiv dhe të anulojë koncertet në SHBA, tha menaxheri i tij. Këngëtari është sëmurë javën e kaluar, në fund të një turneu në Amerikën Jugore, dhe është kthyer në Britani për trajtim urgjent. Nëntë koncerte që është dashur të mbahen në Las Vegas dhe Kaliforni gjatë dy javëve të ardhshme, janë anuluar. Në deklaratën e menaxherit të tij thuhet se infeksioni që ka vuajtur John është "i rrallë dhe potencialisht vdekjeprurës". Ai nuk dha më shumë detaje. Këngëtari 70 vjeç ka shitur mbi 200 milionë albume, duke u bërë njëri nga artistët më të suksesshëm i të gjitha kohërave.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Nëndetësja amerikane arrin në Korenë e Jugut

Posted: 25 Apr 2017 08:00 AM PDT

Një nëndetëse amerikane ka arritur në Korenë e Jugut, nga shqetësimi se Koreja e Veriut mund të kryejë një tjetër provë raketore ose bërthamore. Nëndetësja USS Michigan, e pajisur po ashtu me raketa, do t'iu bashkohet disa luftanijeve që do të vijnë me transportuesin Carl Vinson. Koreja e Veriut është duke festuar përvjetorin e 85-të themelimit të ushtrisë së saj me stërvitje në shkallë të gjerë, tha Koreja e Jugut. Tensionet në Gadishullin Korean janë rritur javëve të fundit. Koreja e Veriut ka shpeshtuar provat e saj bërthamore dhe rakterore, ndërsa qëllim i saj është të ketë kapacitet për të vënë kokat bërthamore në raketa ndërkontinentale, të cilat mund të arrijnë caqe në gjithë botën, përfshirë Shtetet e Bashkuara. Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se kjo nuk do të ndodhë dhe ka rritur presionin mbi Phenjanin.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

OSBE: Kanë filluar hetimet për eksplodimin vdekjeprurës

Posted: 25 Apr 2017 07:16 AM PDT

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) e ka filluar hetimin e brendshëm lidhur me eksplodimin e makinës së pjesëtarëve të misionit vëzhgues në pjesën lindore të Ukrainës, me ç'rast është vrarë një pjesëtar i misionit. Sekretari i përgjithshëm i OSBE-së, Lamberto Zannier, tha sot në Moskë, pas bisedës me ministrin e jashtëm rus, Sergei Lavrov, se do të lansohen edhe hetime të tjera për të parë se kush është përgjegjës për eksplodimin e pardjeshëm. Shtetasi amerikan, Joseph Stone, është vrarë, ndërsa dy vëzhgues të tjerë – një femër gjermane dhe një mashkull çek – janë plagosur, kur vetura e tyre ka hasur në një minë. "Mina ishte lënë në rrugën, e cila shfrytëzohej edhe nga civilët, dhe ka mundur të ketë edhe viktima të tjera", u tha gazetarëve zoti Zannier. Lavrov tha se Moska e favorizon ashpërsimin e masave të sigurisë për Misionin special monitorues të OSBE-së në pjesën lindore të Ukrainës. Misioni i OSBE-së është krijuar për ta monitoruar konfliktin ndërmjet forvcave qeveritare të Ukrainës dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia, në rajonet lindore Luhansk dhe Donjeck. Nga ky konflikt, prej prillit të vitit 2014, janë vrarë më se 9,900 vetë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Përfaqësues të shoqërisë civile serbe, kallëzim penal ndaj Daut Haradinajt

Posted: 25 Apr 2017 06:50 AM PDT

Përfaqësues të shoqërisë civile nga komuniteti serb thonë se kanë ngritur kallëzim penal pranë Gjykatës Themelore në Pejë, kundër deputetit Daut Haradinaj, për shkak të një deklarate që ai kishte bërë gjatë një interviste në RTV Dukagjini. Në këtë intervistë, Haradinaj ka folur lidhur me mundësinë e ekstradimit në Serbi nga autoritetet franceze, të vëllait të tij, liderit të Aleancës së Ardhmërisë së Kosovës, Ramush Haradinajt. "Në rast se gabojnë të bëjnë këso veprimesh, atëherë, ata le të bëhen gati për tema më serioze. Nëse duan Kosovën etnikisht të pastër, pa serb, le të bëjnë hajgare me Ramushin", kishte deklaruar, Daut Haradinaj. Lidhur më këtë deklaratë, Nenad Maksimoviq, drejtor i Qendrës për paqe dhe tolerancë, i ka thënë Radios Evropa e Lirë në gjuhën serbe se Daut Haradinaj jo vetëm që ka nxitur frikë dhe shqetësim te komuniteti serb, por një deklaratë e tillë paraqet vepër penale. "Nismës së Qendrës për paqe dhe tolerancë për kallëzim penal ndaj Daut Haradinajt i janë bashkuar disa organizata të shoqërisë civile si dhe individë. Kurse qëndrimi ynë i përbashkët është që për shkak të rrethanave specifike këtë lëndë do të mund ta trajtoj vetëm Gjykata Speciale e Kosovës", ka deklaruar ndër tjera, Maksimoviq. Reagimi i Daut Haradinajt, kishte pasuar ndalimin e vëllait të tij, ish-kryeministrit të Kosovës dhe kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj nga autoritetet franceze më 4 janar të këtij viti, mbi bazën e një urdhër-arresti ndërkombëtar të Serbisë, me të cilin pretendohet se ai kishte kryer krime lufte. Pas disa seancave të zhvilluara, pritet që gjykata në Colmar, më 27 prill, të marrë vendimin për Ramush Haradinajn, ku përmenden si dy mundësi, ajo e lirimit të tij apo ekstradimi në Serbi, siç ka kërkuar Beogradi. 

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

KDI: Asociacioni ndikon në përkeqësimin e raporteve ndëretnike

Posted: 25 Apr 2017 06:07 AM PDT

Themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe mund t'i përkeqësoj tutje raportet mes shqiptarëve dhe serbëve në Kosovë, thuhet në rezultatet e një sondazhi të publikuar nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI).  Në këtë sondazh, KDI ka adresuar çështjet kryesore dhe më të debatuara në Kosovë që ndërlidhen me dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Aty përmendet shtrirja e sistemit të drejtësisë në tërë territorin e vendit, shpërbërja e strukturave paralele serbe, shtrirja e sovranitetit të institucioneve të Kosovës në tërë territorin e vendit si dhe ndikimin e themelimit të Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe në marrëdhënien ndëretnike. Me këtë rast Jeta Krasniqi nga KDI, duke u thirrur në të gjeturat e këtij sondazhi ka thënë se pjesa më e madhe e qytetarëve, përkatësisht 46 për qind e të anketuarve, vlerësojnë se Asociacioni i komunave me shumicë serbe mund të ndikojë në përkeqësimin e raporteve ndëretnike. "Gjysma e qytetarëve të Kosovës, përkatësisht 51 për qind, vlerësojnë se dialogu Kosovë-Serbi nuk ka ndikuar që Kosova të shtrijë sovranitetin e saj në veri të vendit. Janë vetëm 4 për qind e qytetarëve që vlerësojnë se dialogu Kosovë-Serbi ka pasur ndikim në këtë aspekt", ka thënë ajo. KDI vlerëson se Qeveria e Kosovës duhet të garantojë një qasje gjithpërfshirëse dhe një transparencë të plotë për formimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, duke shtjelluar në detaje kompetencat e këtij mekanizmi, dhe duke garantuar një debat të mirëfilltë shoqëror rreth efekteve të tij. Rezultatet e sotme, ishin të tretat me radhë që KDI ka prezantuar në lidhje me dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Sfidat e shkollimit të personave të verbër

Posted: 25 Apr 2017 05:55 AM PDT

Të jetosh i verbër është sfidë. Por, kjo sfidë është edhe më e madhe kur pjesëtarëve të kësaj kategorie të shoqërisë u mungojnë kushtet elementare për jetë. Një nga kushtet e domosdoshme, konsiderohet edhe shkollimi sa më afër familjes, për shkak të nevojës që kanë këta persona për ndihmë dhe përkrahje. Fatlum Elshani, është 15 vjeç. Ai është pjesëtar i një familje pesë anëtarëshe. Ai është i verbër dhe tash e tre vjet po ndjek mësimet në shkollën, "Xheladin Deda", në Pejë, ndonëse jeton në rrethinë të Komunës së Klinës. Kjo shkollë është burimore dhe ofron mësim për personat e verbër me pajisje të veçanta. Atij i duhet të jetojë në konviktin e kësaj shkolle, në mënyrë që të ketë mundësi të ndjekë mësimin. "Shkollimi është një mundësi e mirë për mua, pasi nuk varem më pastaj nga askush. Shpresoj se edhe do të gjej punë në të ardhmen. Unë qe tri vjet vazhdoj shkollimin në këtë shkollë", thekson Elshani. Ai thotë se ka ndjekur mësimin edhe në shkollë të rregullt, por që dallimi është i madh, ngase këtu ofrohen kushte më të mira mësimi për personat e verbër. Aty mësohet edhe alfabeti Braj. Alfabeti Braj përdoret nga të verbrit, dhe është aktualisht alfabet i pranuar në gjithë botën, i modifikuar dhe i përshtatur sipas veçorive të gjuhëve të ndryshme. Ky sistem ua mundëson të verbërve shkrim-leximin dhe ua lehtëson komunikimin. "Më herët kam qenë në shkollë të rregullt, por kushtet kanë qenë si për të gjithë fëmijët e tjerë. Këtu e kam mësuar alfabetin Braj. Nuk është lehtë por është mundësi e mirë". "Tash mendoj të punësohem diku. Mendoj se do të ishte mirë nëse do kisha mundësi. Këtu merren më shumë me neve sesa në shkollë të rregullt", thotë Elshani. Kryetari i Shoqatës të të Verbërve të Kosovës, Mexhit Foniqi thotë se institucionet e vendit duhet të krijojnë mekanizma adekuat që ta ndihmojnë komunitetin e të verbërve. Sipas tij, në shkollat e rregullta mungojnë pajisjet e nevojshme për fëmijët e verbër. Kurse në shkollën burimore në Pejë, ofrohen kushte të mira, por aty, është e pamundur që t'i ndjekin mësimet fëmijët e të gjitha komunave. "Një shkollë e tillë nuk është e mjaftueshme pasi që fëmijët synojnë të jenë afër familjes. Qendra burimore çfarë është në Pejë, ka numër të vogël të nxënësve, pasi prindërit po hezitojnë t'i dërgojnë ata në shkollë, ngase një fëmijë 6-vjeçar nuk mund të adaptohet në atë shkollë- konvikt", thotë Foniqi. "Ata duhet ta kenë shkollën sa më afër. Ne synojmë që fëmijët e verbër të përfshihen në shkolla të rëndomta. Ka raste që fëmijët ndjekin mësimin në shkolla të rregullta, por ato janë të pakta", thekson tutje Foniqi. Sipas tij, ndonëse Ministria e Arsimit ka premtuar që në shkolla do të ketë kushte të favorshme si alfabetin Braj, shkrim më të përshtatshëm apo me shkronja të zmadhuara, pastaj audio-mësim, ato nuk janë vënë në praktikë dhe nuk janë zbatuar. Në Ministrinë e Arsimit, Shkencës e Teknologjisë, Lulavere Kadriu, udhëheqëse e divizionit për arsimin e fëmijëve me nevoja të veçanta për nivelin e arsimit parauniversitar, thotë se në shkolla të rregullta ndjekin mësimin rreth 1900 nxënës të verbër dhe me shikim të dobësuar. "Mund të them se mbi 90 për qind e fëmijëve të verbër mësojnë në shkolla të rregullta. Ligji parasheh që të gjithë fëmijët me aftësi të kufizuara duhet të mbajnë mësim në shkolla të rregullta. Vetëm ata me dëmtime të rënda shkojnë në shkollën burimore në Pejë". "Ne alfabetin Braj nuk e ofrojmë në shkolla, vetëm qendra burimore në Peje e ofron. Për ofrimin e këtyre shërbimeve janë edhe institucionet tjera përgjegjëse", ka thënë Kadriu. Derisa Xhavit Kastrati, drejtor në qendrën burimore për mësim dhe këshillim, ''Xheladin Deda'' në Pejë, që ofron arsim parauniversitar për personat e verbër, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se aty ofrohet mësim nga klasa e parë e deri në përfundim të shkollës së mesme të lartë. "Këtu vijnë fëmijë edhe nga shtetet fqinje. Këtu ka qëndrim javor. Janë dy drejtime profesionale, drejtimi i shkencave juridike dhe teknologjia informative e komunikimit". "Shkollimi i personave të verbër bëhet përmes pajisjeve alternative. Qendra burimore punon në dy fusha me nxënës nga gjitha komunat dhe nxënës të integruar në shkolla të rregullta, ku janë 43 të tilla", ka thënë Kastrati. Ligji për personat e verbër është miratuar në Kuvendin e Kosovës në qershor të vitit 2012. Por ai, sipas udhëheqësve të organizatave që mbrojnë të drejtat e personave të verbër, nuk po gjen zbatim. Përveç 1900 nxënësve, sa besohet të jetë numri i personave të verbër apo me shikim të dobësuar, statistikat tregojnë se në Kosovë ka rreth 4 mijë persona të kësaj kategorie. (REL)

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

OKB kërkon fonde shtesë për të shmangur urinë në Jemen

Posted: 25 Apr 2017 05:29 AM PDT

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka bërë thirrje për më shumë fonde, me qëllim që të shmanget uria në Jemen. Këto komente Guterres i bëri në hapjen e një konference të donatorëve në Gjenevë. Guterres gjithashtu u bëri thirrje të gjitha palëve në Jemen që të sigurohen se ndihma humanitare të mund të arrijë te njerëzit në nevojë. OKB bën thirrje që Jemenit t'i jepen 1.2 miliardë dollarë këtë vit, ku Guterrers ka thënë se një fëmijë nën moshën pesë vjeçare vdes çdo 10 minuta, nga shkaqe shëndetësore të cilat janë të parandalueshme. Konflikti dy vjeçar në Jemen, në mes të rebelëve huthi dhe forcave qeveritare, ka lënë të vrarë të paktën 10 mijë persona në Jemen, ndërkaq pjesa tjetër e popullsinë janë duke vuajtur nga uria dhe sëmundje të shumta janë përhapur. Rreth 19 milionë njerëz, apo dy e treta e popullsisë në Jemen, kanë nevojë për ndihmë urgjente ka thënë Guterres, teksa ka bërë thirrje për bisedime për paqe. Kryeministri i Jemenit, Ahmed Obeid Bin Daghr ka thënë se qeveria, e cila kontrollon një pjesë të shtetit, do të ndihmojë që ndihmat të shpërndahen. "Ne jemi të gatshëm të hapim rrugë për këto furnizime me ndihma", ka thënë ai. Në fillim të kësaj konference të donatorëve, Arabia Saudite ka premtuar 150 milionë dollarë, Kuvajti 100 milionë dollarë, Gjermania ka thënë se do të dhurojë 50 milionë euro, ndërkaq Shtetet e Bashkuara kanë thënë se do të ndihmojnë Jemenin me 94 milionë dollarë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

VMRO kërkon takim liderësh për zgjedhje të reja, LSDM refuzon

Posted: 25 Apr 2017 05:13 AM PDT

Përfaqësues të VMRO DPMNE, thonë se kriza politike në Maqedoni nuk mund të zgjidhet përmes procedurës së tanishme parlamentare, por nevojitet takim i liderëve të partive politike. Sipas tyre në takim do të diskutohej për të gjitha çështjet e hapura, pa anashkaluar pikat që, siç thonë, cenojnë integritetin e vendit. Takimi mendohet se do t'i hapte rrugën mbajtjes së zgjedhjeve të reja parlamentare. VMRO DPMNE e Nikolla Gruevskit, ka afro katër muaj që po mbanë të bllokuar krijimin e qeverisë së re me arsyetimin se ajo rrezikon shtetin maqedonas nga ajo që e quan "Platformë e Tiranës". "Përveç se të ulemi në tavolinë të përbashkët ku do të hapim debatin për të gjitha çështjet e pazgjidhura dhe të gjitha të tjerat që kërcënojnë Kushtetutën dhe karakterin unitar të shtetit, zgjidhje tjetër nuk mund të ketë", ka deklaruar Kërste Mukoski, deputet i VMRO DPMNE-së. Zyrtarë të partisë thonë se me të gjitha forcat do të vazhdojnë të kundërshtojnë zgjedhjen e kryeparlamentarit të ri, Talat Xhaferi, i propozuar nga LSDM-ja dhe dy partitë shqiptare BDI dhe "Aleanca për Shqiptarët", të cilat siç thotë VMRO-DPMNE, "rrezikojnë karakterin unitar të shtetit me pranimin e deklaratës së partive shqiptare, pikat e së cilës synojnë zgjidhjen e të drejtave kombëtare të shqiptarëve". Por Lidhja Social-Demokrate e Zoran Zaevit, nuk ka pranuar zgjedhje të reja dhe takim liderësh pasi, sipas saj, 'tanimë ka një shumicë të re parlamentare që duhet të pranohet nga Nikolla Gruevskit dhe presidenti Gjorge Ivanov'. "Për çfarë dhe me kë të bisedojmë në një takim të tillë të liderëve. Ne kemi pasur takime të tilla ku u arrit marrëveshja e Përzhinës për mbajtjen e zgjedhjeve të 11 dhjetorit. Zgjidhja e krizës qëndron tek Gruevski. Ai duhet ta dorëzojë pushtetin për t'i mundësuar shumicës së re formimin e institucioneve", ka deklaruar Petre Shilegov, zëdhënësi i LSDM-së. Debati për zgjedhje të reja ka nisur të forcohet duke marrë parasysh bllokimin e punës së Kuvendit, por sa zgjedhjet mund të zgjidhin krizën është çështje po ashtu e diskutueshme që lë pak optimizëm për një drejtim pozitiv të zhvillimeve në Maqedoni. "Edhe nëse kemi zgjedhje të reja dhe në ato zgjedhje përsëriten të njëjtat rezultate, atëherë Maqedonia sërish do të ballafaqohet me krizë. Apo nëse kemi zgjedhje dhe në to fiton VMRO DPMNE-ja, do të kemi një praktikë të rrezikshme për demokracinë në Maqedoni pasi në të ardhmen do të mund të paraqitej një situatë e njëjtë ku një parti politike do të pamundësonte tranzicionin paqësor të pushtetit, do të kërkonte zgjedhje të parakohshme dhe do të kërkonte që me dhunë të fitojë legjitimitetin nga qytetarët", thotë Xhelal Neziri analist dhe drejtues i qendrës për gazetari hulumtuese. Ai mendon se kriza ndoshta mund të nis të marrë epilog pozitiv me një rol më aktiv të bashkësisë ndërkombëtare, pasi situata mund të përkeqësohet nëse së shpejti nuk dilet nga bllokimi institucional. "Ajo që mund të pritet dhe të shihet në perspektivë është përdorimi i sanksioneve ndaj personaliteteve kryesore apo bartësve të institucioneve në Maqedoni, që të bëhet një lloj presioni ndaj tyre që të zhbllokojnë gjendjen e tanishme për të mundësuar konstituimin e Kuvendit dhe formimin e Qeverisë së re", thotë Neziri. Kriza politike ndërkohë ka nisur të reflektohet edhe në aspektet ekonomike dhe sociale. Ekspertët kanë paralajmëruar se pas dy muajve do të ketë vështirësi financiare në pagesën e pensioneve ndërsa ndihmat sociale për familjet e rrezikuara tani më kanë nisur të mos paguhen me rregull. Probleme financiare priten edhe në sektorin privat. (REL)

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Macron dhe Le Pen marrin pjesë në varrimin e policit të vrarë në Paris

Posted: 25 Apr 2017 04:34 AM PDT

Emmanuel Macron dhe Marine Le Pen, dy kandidatët për president të Francës, kanë marrë pjesë në varrimin e policit të vrarë në sulmin në Paris që ndodhi javën e kaluar. Macron dhe Le Pen ishin në mesin e qindra njerëzve që morën pjesë në varrimin e policit, Xavier Jugele, 37-vjeçar, i cili u vra gjatë të shtënave në Champs Elysees. Grupi militant, Shteti Islamik tha se një luftëtar i tij, e ka kryer këtë sulm. Autoritetet franceze kanë thënë se sulmuesi është Karim Cheurfi, 39-vjeçar francez, i cili u vra nga autoritet franceze. Presidenti i Francës, Francois Hollande e ka nderuar policin e vrarë Jugele, me "Legjionin e Nderit", që është një prej nderimeve më të larta në Francë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Hetohen kompani për fiksim çmimesh

Posted: 25 Apr 2017 03:55 AM PDT

Autoriteti Kosovar i Konkurrencës është duke shqyrtuar një mori lëndësh ku dyshohet se grupe operatorësh të ndryshëm ekonomik, kanë bërë marrëveshje për fiksim të çmimeve apo shërbimeve si dhe kanë keqpërdorur pozitën dominuese në treg. Kështu bëjnë të ditur për Radion Evropa e Lirë, përfaqësues të Autoritetit Kosovar të Konkurrencës. Fiksimi i çmimeve është marrëveshje e cila është e ndaluar me Ligjin për Mbrojtjen e Konkurrencës. Valon Prestreshi, kryetar i Komisionit të Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se janë në fazën e trajtimit të disa lëndëve të parashtruara nga ankuesit. "Fiksimi i çmimeve nga ndërmarrjet në kartel i ndalon edhe Ligji për mbrojtjen e konkurrencës. Por, normalisht në çdo vend ku ka ekonomi të tregut të lirë mund të ketë akterë që tentojnë të shtrembërojnë konkurrencën e drejtë, siç janë pjesëmarrësit në kartel që hartojnë një marrëveshje të ndalur në formë të shkruar ose në formë të bashkërenduar", thekson Prestreshi. Por, siç thekson Prestreshi, të gjitha ato kompani që tentojnë ta çrregullojnë tregun në formë të marrëveshjes së ndalur ose më bashkërendim do të hetohen nga Autoriteti Kosovar i Konkurrencës. "Kemi tri elemente bazë shtyllë që konkurrenca i trajton, siç janë marrëveshjet e ndaluara, abuzimet me pozitën dominuese dhe përqendrimet e ndaluara (kur dy firma blejnë njëra tjetrën, por në mënyrë jo ligjore). Pjesa më e theksuar janë marrëveshjet e ndaluara pasi që ndërmarrjet nuk kanë akoma njohuri për Ligjin për mbrojtjen e konkurrencës", thekson ai. Autoriteti Kosovar i Konkurrencës në të kaluarën kishte ndëshkuar me nga 100 mijë euro kompanitë për shitjen e arkave fiskale, pasi që si të tilla ishin dyshuar për fiksim të çmimeve. Ngjashëm ishte vepruar edhe me 10 kompani të sigurimeve të cilat ishin gjobitur secila me nga 100 mijë euro. Në anën tjetër, përfaqësues të bizneseve në Kosovë thonë se fiksimi i çmimeve bëhet në dëm të konsumatorëve dhe të shoqërisë në përgjithësi. Ata thonë se ndërmarrjet që marrin pjesë në to vendosin çmime më të larta (dhe marrin fitime më të mëdha) sesa në një treg konkurrues. Kryetari i Aleancës Kosovare të Biznesit Agim Shahini, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se fiksimi i çmimeve nga grup operatorësh ekonomik është një dukuri mjaft e shprehur në Kosovë. "Ka dyshime për fiksim të çmimeve tek disa operatorë në disa sektorë siç janë bankat komerciale kur kemi të bëjmë me kamatat e kredive dhe shërbimet e tyre, po ashtu fiksim të çmimeve dyshohet se mund të bëjnë operatorët telefonik, por edhe tek kompanitë e sigurime", thotë Shahini. Mekanizmat kompetent, shton Shahini, duhet të jenë më aktiv në hetimin e këtyre kompanive, pasi që si e tillëkjo dukuripo dëmton konkurrencën e drejtë në vend dhe ekonominë në përgjithësi. "Autoriteti Kosovar i Konkurrencës duhet të jetë më aktiv dhe nëse has në këto fenomene të veprojë në bazë të ligjit. Këta mekanizma duhet të jetë të pavarur dhe pa ndërhyrje nga jashtë", thotë Shahini. Me Ligjin mbi Konkurrencën, ndalohen të gjitha marrëveshjet ndërmjet dy ose më shumë ndërmarrjeve të pavarura, vendimet e marra në mes të shoqatave të ndërmarrjeve dhe praktikat e bashkërenduara të cilat mund të ndikojnë në mënyrë të dukshme në çrregullimin e konkurrencës tregtare. (REL)

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Gjenerali amerikan dhe presidenti taxhik flasin për bashkëpunimin ushtarak

Posted: 25 Apr 2017 03:30 AM PDT

Presidenti i Taxhikistanit, Emomali Rahmon ka biseduar me komandantin e Komandës Qendrore të SHBA-së, Gjeneralin Joseph Votel. Zyra e Rahmon ka thënë se dy bashkëbiseduesit kanë diskutuar për "perspektivat e bashkëpunimit në sferën ushtarake" dhe për synimin e forcimit të "sigurisë dhe stabilitetit rajonal". Rahmon dhe Votel gjithashtu kanë biseduar për "propozime efektive për zgjerimin e bashkëpunimit dhe forcimin e aftësive", të forcave kufitare taxhike, në kufirin me Afganistanin. Ky takim vjen dy muaj pasi presidenti rus, Vladimir Putin u takua me presidentin Rahmon, ku dy bashkëbiseduesit patën thënë se janë pajtuar "për të rritur përpjekjet e përbashkëta për mbrojtjen e kufirit mes Afganistanit dhe Taxhikistanit, duke përdoror kapacitetet e bazës ushtarake ruse", në Taxhikistan. Rreth 7 mijë trupa ruse janë të vendosur në tri ndërtesa, që konsiderohen se janë pjesë e një baze ruse në Taxhikistan. Komanda Qendorore e SHBA-së është përgjegjëse për aktivitetet ushtarake të Shteteve të Bashkuara në Lindjen e Mesme, ish-republikat sovjetike të Azisë Qendrore dhe Pakistan.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Pentagoni: Bombarduesit rusë fluturuan afër Alaskës dhe Kanadasë

Posted: 25 Apr 2017 02:07 AM PDT

Aeroplanët luftarakë rusë javën e kaluar kanë fluturuar disa herë afër Alaskës dhe Kanadasë, duke shkaktuar aktivizim të aeroplanëve luftarakë të forcave të mbrojtjes ajrore të Amerikës Veriore, për të parën herë në më tepër se dy vitet e fundit, ka njoftuar mbrëmë Pentagoni. Bombarduesit rusë të tipit, Tu-95 Bear, ishin vërejtur në hapësirën ajrore ndërkombëtare tri herë, dy herë afër ishujve Aleutian të Alaskës, dhe njëherë afër territorit kontinental të Alaskës dhe Kanadasë, tha Pentagoni. Këto fluturime, për të cilat Pentagoni thotë se kanë kanë ndodhur më 17, 18 dhe 20 prill, kanë ndikuar që në dy raste Komanda e Mbrojtjes së Hapësirës Ajrore të Amerikës Veriore (NORAD), t'i lansoj aeroplanët luftarakë për interceptim. Zëdhënësja e NORAD-it, Lori O'Donley, tha se një numër i aeroplanëve anti-nëndetëse të tipit, Il-38, po ashtu, janë vërejtur në këtë hapësirë, më 19 prill. Shtëpia e Bardhë nuk i ka dhënë ndonjë rëndësi të madhe këtyre fluturimeve, duke thënë se "kjo nuk është diçka shumë e pazakonshme". "Të gjitha ato janë ndërmarrë në mënyrë të sigurt dhe profesionale dhe me respekt të hapësirës ajrore të Shteteve të Bashkuara", tha zëdhënësi i Pentagonit, Jeff Davis. Por, Davis tha se fluturimet e këtilla afër Alaskës nuk kanë ndodhur për disa vite, ndërsa arsye mund të jetë se aeroplanët e tipit, Tu-95s me helikë, ishin tërhequr për mirëmbajtje. "Kjo ishte hera e parë në afro dy vjet e gjysmë që ne kemi parë që Rusia ndërmerr misione të bombarduesit me rreze të gjatë veprimi sikur ky në dhe rreth Alaskës", tha Jeff Davis. 

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Abe dhe Putin do të takohen gjatë kësaj jave

Posted: 25 Apr 2017 02:01 AM PDT

Kremlini njofton se kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe do të udhëtojë më 27 prill për në Rusi, ku do të takohet me presidentin rus, Vladimir Putin. Abe dhe Putin do të diskutojnë për zbatimin e marrëveshjeve të arritura gjatë vizitës së Putinit në Japoni në muajin dhjetor, por Kremlini nuk ka dhënë më shumë detaje. Gjatë asaj vizite, Putin dhe Abe kishin dështuar të zgjidhnin mosmarrëveshjen territoriale, që ka tensionuar raportet mes dy shteteve që prej Luftës së Dytë Botërore. Bashkimi Sovjetik kishte marrë nën kontroll ishujt në veri të bregdetit të Japonisë, gjatë ditëve të fundit të luftës. Japonia ende pretendon se ato ishuj i takojnë asaj. Rusia i quan këto ishuj Kurilet Jugore, ndërkaq Japonia si Territoret Veriore. Në deklaratën e Kremlinit thuhet se liderët do të bisedojnë për rritjen e bashkëpunimit në fushën "politike, tregtare dhe sferat humanitare", si dhe çështjet rajonale dhe ndërkombëtare.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

BE-ja kërkon votimin e shpejtë të Demarkacionit në Kuvend

Posted: 25 Apr 2017 01:36 AM PDT

Komisioneri për çështje të brendshme dhe migracion, Dimitris Avramopoulos, i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës dhe të 'gjitha partive politike në vend' që ta procedojnë sa më shpejt për votim në Kuvend marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Komisioneri Avramopoulos thuhet t'i ketë dhënë Kosovës mbështetjen e plotë në hapat e fundit drejt procesit të liberalizimit të vizave. "Komisioneri Avramopoulos ka njohur përpjekjet e Kosovës për të ratifikuar marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi dhe e ka inkurajuar kryeministrin Mustafa dhe qeverinë e tij dhe të gjitha partitë politike që ta procedojnë sa më shpejtë atë për votim në Kuvend", thuhet në një kumtesë të përbashkët të komisionerit të BE-së dhe kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa. Kryeministri Mustafa ka qëndruar në Bruksel ku është takuar me komisionerin për cështje të brendshme dhe migracion, Dimitris Avramopoulos, me të cilin thuhet të ketë hapur çështjen e pezullimit të përkohshëm të kushtit të ratifikimit të marrëveshjes për demarkacion me Malin e Zi, për liberalizimin e vizave. Kërkesa e Mustafës që përfshinte hapjen e liberalizimit të vizave për Kosovën dhe përmbushjen e kushtit të demarkacionit 'brenda një periudhe dy vjeçare'. Në kumtesën e përbashkët të komisionerit Avramopoulos dhe kryeministrit Mustafa, thuhet se takimi është zhvilluar për të diskutuar hapat e fundit të nevojshëm për të përmbushur kushtet e mbetura për liberalizim të vizave me Kosovën.  Në kumtesë gjithashtu thuhet se komisioneri i BE-se ka shprehur gatishmërinë e tij që ta vizitojë Kosoven përpara verës së këtij viti.  "Komisioneri Avramopoulos e ka përgëzuar Qeverinë e Kosovës për përparimin e arritur deri tani përfshirë edhe rastet konkrete në luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit. Të dyja palët janë pajtuar se përparimi duhet të mbahet dhe në veçanti numri i dënimeve aktuale të rritet", thuhet në kumtesë. Në Komisionin Evropian, njofton bashkëpunëtori i Radios Evropa e Lirë në Bruksel, thonë se takimi me kryeministrin Mustafa ishte një rast i mirë 'për të analizuar gjendjen momentale në procesin e liberalizimit të vizave dhe përmbushjen e kushteve nga ana e Kosovës'. Marrëveshja për damarkimin e vijës kufitare ndërmjet Prishtinës e Podgoricës u nënshkrua në verën e vitit 2015 në Vjenë, në praninë e përfaqësuesve ndërkombëtarë dhe Mali i Zi e ratifikoi në Kuvendin e tij, duke i hapur rrugën vendit drejt anëtarësimit në NATO. Por, ajo ngjalli reagime të fuqishme të opozitës në Kosovë, e cila përdori edhe gazin lotsjellës për të parandaluar miratimin e saj në Kuvend. Një projektligj në Kuvend u tërhoq nga Qeveria, vitin e kaluar, e cila pohoi se do ta rikthejë 'në kohën kur të ketë arritur numrin e mjaftueshëm të votave'. Partnerët në koalicionin qeverisës thanë se janë pajtuar që brenda ditësh ta votojnë Demarkacionin me Malin e Zi, pas bisedave me zëvendës ndihmës sekretarin amerikan të shtetit, Hoyt Yee. Por, opozita ka këmbëngulur sërish se marrëveshja do të kundërshtohet meqë, sipas saj, 'Kosova me demarkacion humbet mbi 8 mijë hektarë tokë të saj'. Propozimi i kryeministrit Mustafa, për pezullim të përkohshëm të kushtit të demarkacionit ndërkaq është diskutuar të martën me deputetët e Grupit të Partive Popullore në Parlamentin Evropian. Kryeministri Mustafa gjatë ditës do të takojë edhe Joseph Daul kryetarin e Partisë Popullore Evropiane, pjesë e së cilës, në cilësinë e vëzhguesit është edhe Lidhja Demokratike e Kosovës. (REL)

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Kosova përballë kërcënimeve të sigurisë

Posted: 25 Apr 2017 01:05 AM PDT

Mekanizmat e sigurisë të Kosovë janë në rrjedhë të vazhdueshme të përgatitjes për përballje me çfarëdo kërcënimi eventual ndaj sigurisë së vendit, pavarësisht se nuk ka ndonjë rrezik konkret dhe të veçantë që e kanosë vendin, vlerësojnë zyrtarët e Qeverisë së Kosovës. Zëvendësminsitri i Punëve të Brendshme i Qeverisë së Kosovës, Valdet Hoxha, thotë për Radion Evropa e Lirë se në përputhje me rrjedhat globale, që nënkuptojnë ato rajonale dhe ndërkombëtare, në luftë ndaj ekstremizmit të dhunshëm, terrorizmit dhe krimit të organizuar, mekanizmat e sigurisë së Kosovës, po i zbatojnë masat parandaluese për parandalim të çfarëdo akti që e rrezikon sigurinë e vendit. "Nuk ka ndonjë rrezik konkret potencial, por që në pajtim me rendin e përgjithshëm botëror, gjithmonë Policia e Kosovës nuk ia krijon luksin vetes që të jetë komode. Por, duke i zbatuar strategjitë e ndryshme, sidomos atë të policimit të bazuar në inteligjencë, rri gjithmonë e përgatitur dhe në hap me kohën, që të mos gjendet e papërgatitur në situata të ndryshme të sigurisë", thotë Hoxha. Por njohësit e rrethanave të sigurisë në vend, vlerësojnë se Kosova përballet me kërcënime shumëdimensionale të sigurisë kombëtare dhe sigurisë njerëzore. Burim Ramadani, drejtor i Qendrës Kërkimore për Politika të Sigurisë, duke folur për Radion Evropa e Lirë, vlerëson se në periudhën në të cilën po hyn Kosova, gjatë këtij viti, kërcënimi kryesor për sigurinë do të jetë mosqëndrueshmëria e stabilitetit politik dhe institucional, si pasojë e mundshme e ndonjë veprimi nga brenda vendit apo edhe nga rrethanat e jashtme. Në këtë pikë, sipas Ramadanit, si rrezik potencial për kërcënim të sigurisë në Kosovë, duhet marrë parasysh veprimin e organizatave, të cilat nxiten nga qarqet jashtë Kosovës. "Organizatat, sikurse 'Syri i popullit' apo organizatat e terrorizmit global, IS-i dhe të tjerat. Pastaj, nga ndërhyrja e drejtpërdrejtë dhe interesi i mundshëm i Serbisë për destabilizim të Kosovës. Mbi të gjitha, po ashtu një kërcënim serioz është interesimi dhe interesi i Rusisë që Kosova të dështojë si shtet, në mënyrë që Rusia t'i fitojë argumentet në raport me perëndimin. Duhet përfshirë këtu edhe sfidimin e mundshëm të sistemit në Kosovë nga Gjykata Speciale". Ramadani ka shtuar selidhur me këto lloje të kërcënimeve për sigurinë kombëtare të Kosovës, nuk po duket një konsensus nacional i institucioneve dhe i elitës politike, se si të trajtohen ato veç e veç, përfshirë edhe sfidimin e mundshëm të sistemit në Kosovë nga Gjykata Speciale, e cila pritet të vihet në funksion sivjet. Në anën tjetër, zëvendësministri Hoxha ka theksuar se në parim nuk përjashtohet asnjë pistë e preventivës apo e reagimit ndaj grupeve të ndryshme, qoftë të krimit të organizuar apo edhe të natyrave të tjera. "Jemi dëshmitarë që kanë ndodhur edhe disa arrestime brenda vendit, për të cilat është vlerësuar se mund të jenë kërcënim për rendin dhe sigurinë publike. Në këtë kuptim, Policia e Kosovës, preventivën e saj e bazon dhe e orienton në dy drejtime, sikurse në aspektin brenda vendit, po ashtu edhe në aspektin ndërkombëtar. Kështu që, pa përjashtuar asnjë variant, mekanizmi mbrojtës, në kuadër të preventivës të ndodhjes së akteve të ndryshme, ndërtohet në dy drejtime: edhe atë brenda, por edhe në aspektin ndërkombëtar". Edhe Ramadani shpreh besimin se institucionet e Kosovës, në aspektin operativ, kanë kapacitete të mjaftueshme për të mbajtur situatën e sigurisë nën kontroll. "Por, nga aspekti politik dhe institucional, besoj që ka nevojë që të ketë gatishmëri dhe përkushtim më i madh politik, që të mbahet stabiliteti dhe qëndrueshmëria politike dhe vazhdimësia e shtetit të Kosovës". Rreth 10 ditë më parë, në rrugët magjistrale në Kosovë, si dhe në sheshet dhe zonat me qarkullim më të dendur të qytetarëve, ishte shtuar prania e pjesëtarëve të Policisë së Kosovës. Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, kishte këshilluar qytetarët amerikanë të kenë kujdes të veçantë gjatë pushimeve, me rastin e festës së Pashkëve, për shkak se, siç thuhej në faqen zyrtare të kësaj ambasade, "terroristët në rajon më parë kanë pasur caqe objektet e ndjeshme, përfshirë kishat dhe objektet e kulteve tjera, qendrat e këmbësorëve, arenat sportive, sallat e koncerteve dhe tubimet publike". Në të njëjtën kohë, Këshilli për Siguri i Kosovës, përmes një komunikate për opinion, kishte paralajmëruar zbulimin e "veprimeve të disa individëve dhe grupeve të tyre", të cilat kishin planifikuar "të kryejnë akte kundër disa liderëve institucionalë dhe politikë të Kosovës". (REL)

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Turqia godet caqet e militantëve kurdë në Irak dhe Siri

Posted: 25 Apr 2017 12:53 AM PDT

Ushtria turke ka thënë se ka kryer sulme ajrore kundër militantëve kurdë të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PPK), në afërsi të maleve Sinjar në Irak, si dhe në verilindje të Sirisë, me qëllim që të ndalojë që grupi të dërgojë armë dhe eksplozivë për sulme brenda Turqisë. PPK vazhdimisht ka përdorur këto dy rajone për të lëvizur militantët, armët, bomat dhe materiale të tjera, që i përdor për të kryer sulme ndaj ushtrisë turke. Sulmi i fundit i PPK-së u krye në qytetin Diyarbakir, ka thënë ushtria përmes një njoftimi për media. Ende nuk ka raportime për numrin e të vrarëve nga këto sulme ajrore. PPK konsiderohet organizatë terroriste nga Turqia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian. Ankaraja thotë se anëtarët e PPK-së po gjejnë streë në Irak dhe Siri.    

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Vazhdojnë protestat në Shkup

Posted: 25 Apr 2017 12:04 AM PDT

Protestat në Shkup kanë vazhduar edhe të hënën, në kundërshtim të propozimit të koalicionit qeveritar të partive shqiptare dhe përdorimit zyrtar të gjuhës shqipe. Mbështetësit e iniciativës "Maqedonia e Bashkuar" kanë kërkuar që të mbahen zgjedhje të menjëhershme.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Shefi i OSBE-së dhe Lavrov do të flasin për konfliktin në Ukrainë

Posted: 24 Apr 2017 11:48 PM PDT

Shefi i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), do të qëndrojë në Moskë nga 24 deri më 27 prill, për të diskutuar për "lehtësimin e zgjidhjes" të konfliktit në Ukrainë, ka njoftuar Ministria e Jashtme ruse. Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së, Lamberto Zannieri do të takohet me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov. Në këtë takim do të marrë pjesë edhe drejtori i OSBE-së për parandalimin e konfliktieve, Marcel Pesko. Pesko do të vizitojë pikëkalimet kufitare ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës, ku janë të vendosur vëzhguesit e misionit të OSBE-së. Zannier gjithashtu është planifikuar të takohet me menaxherët e Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive si dhe do të marrë pjesë në konferencën e gjashtë në Moskë për Siguri Ndërkombëtare.  

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Pakistan: Të paktën 9 të vrarë nga një shpërthim

Posted: 24 Apr 2017 11:19 PM PDT

Një zyrtar i qeverisë lokale ka thënë se një bombë e vendosur në rrugë, ka goditur një mini-autobus në veriperëndim të Pakistanit, duke vrarë të paktën 9 persona. Arif Khan, zyrtar në qytetin Parachinar, ka thënë se shpërthimi goditi një minibus që po udhëtonte përgjatë rajonit të banuar me shiitë, në zonën fisnore të Kurram, që gjendet në kufi me Afganistanin. Kjo zonë, që një kohë të gjatë ka qenë skenë e dhunës sektare. Khan ka thënë se një grua dhe dy fëmijë janë në mesin e viktimave. Nga ky shpërthim po ashtu janë plagosur edhe 13 persona të tjerë. Asnjë grup deri më tani nuk e ka marrë përgjegjësinë oër sulmin. Por talibanët në Pakistan dhe grupe të tjera militante sunite, shpesh sulmojnë minoritetin shiitë.

This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now

Tjerat postime

1 Prilli (1) 10 (1) 17 shkurti (7) 28 nentori (7) 28 Nëntori (2) 5 (1) 7 (6) 7 marsi (7) 8 (1) 8 marsi (5) 9 (1) Abanozi (1) Abasidët (1) Abazoni (1) Abdesi (1) Abdylazis Islami (1) Abetarja (3) Ablacioni (1) Abrazioni (1) Abscesi (1) Absent radial pulse (1) Abshisa (1) Absolventi (1) Absorbentët (1) Absorbimi (2) Acari (1) ACE inhibitors (2) Acetoni (1) Acidet (1) Acidet biliare (1) Acidet yndyrore (2) Acidi askorbik (1) Acidi borik (1) Acidi folik (6) Acidi laktik (1) Acidi nikotinik (1) Acidi nitrik (1) Acidi parinarik (1) Acidi piruvik (1) Acute mitral regurgitation (1) Acute pericarditis (2) Adaptimi (1) Adelina Mamaqi (4) Adem Gajtani (2) Adem Jashari (3) Adem Ramadani (2) Adenohipofiza (1) Adeti (1) Adoleshenca (1) Adolf Hitler (1) Adoptimi (1) Adrenalina (1) Adresa (32) Adsense (3) Aerob (1) Aeroplani (1) Afazia (2) Afazia motorike (1) Afazia përçuese (1) Afazia senzorike (1) Afekti (1) Afërdita (2) Afonia (1) Aforizma (3) Afrika (2) Afta (1) Afёrdita (1) Ag Apolloni (3) AgBiMed (1) Agjentët ekonomik (1) Agjentët infektivë (1) Agjerimi (6) Agjërimi (2) Agnesa Mahalla (6) Agnozioni (1) Agon Bislimi (7) Agrafia (1) Ahireti (1) Ahmedizmi (1) AIDS (11) Ajri (3) Akarcidet (1) AKI (3) Aknet (1) Akondroplazia (1) Akrepi (1) Akromatoza (1) Aksidentet e trafikut (3) Aksidenti (1) Aktinidet (1) Aktori (1) Aktrimi (1) Akulli (1) Akullorja (1) Akupunktura (1) Albatros Rexhaj (1) Albatrosi (3) Alber Kamy (1) Albin Kurti (1) Albumina (1) Aldosteroni (1) Alegoria (2) Alergjeni (1) Alergjia (2) Alergologjia (1) Alfabeti (1) Alfentanili (1) Algat (1) Algat blu te gjelbra (2) Algoritmi (1) Ali Asllani (2) Ali Pasha (1) Ali Podrimja (4) Aliazhet e hekurit (3) Alibia (1) Alienët (2) Aliteracioni (1) Alkoolet (1) Allahu (2) Almedin Ejupi (2) Alpet Shqiptare (1) Alpha-blockers (1) Alternatori (1) Altin Cekodhima (1) Altruizmi (3) Alveolet (1) Ambasada (2) Ambulatory blood pressure recording (1) Amerika Jugore (2) Amerika Veriore (2) Amilaza (1) Amiloidoza (2) Amin (1) Aminat biogjene (1) Aminoacidet (2) Amoniaku (1) Amplituda (1) Anafaza (1) Anafillaksa (1) Anafora (1) Analiza (10) Analiza dhe komenti i poezisë ''Albatrosi'' të Sharl Bodlerit (1) Analiza e dramës ''Cuca e maleve'' (1) Analiza e dramës ''Emira'' (2) Analiza e dramës ''Gof'' (1) Analiza e dramës ''Varri i qyqes'' (1) Analiza e komedisë ''Bretkosat'' (1) Analiza e komedisë ''Shumë zhurmë për asgjë'' (1) Analiza e komedisë ''Zogjtë'' (1) Analiza e novelës ''Plaku dhe deti'' (1) Analiza e poemës '' Çajld Haroldi'' (1) Analiza e poemës '' Erveheja'' (1) Analiza e poemës '' Liria'' (1) Analiza e poemës '' Scodra'' (1) Analiza e poemës '' Serafina Topia'' (1) Analiza e poemës ''Andrra e jetës Zoga'' (1) Analiza e poemës ''Bukuria'' (1) Analiza e poemës ''Eneida'' (1) Analiza e poemës ''Garda Krutane'' (1) Analiza e poemës ''I tretuni'' (1) Analiza e poemës ''Iliada'' (1) Analiza e poemës ''Kënga e Sprasme e Balës'' (1) Analiza e poemës ''Lissus'' (1) Analiza e poemës ''Odisea'' (1) Analiza e poemës ''Te dheu i huaj'' (1) Analiza e poemës ''Vaji i bylbylit'' (1) Analiza e poemës Bagëti e Bujqësi'' (1) Analiza e poezisë ''Paraja'' të Hasan Zyko Kamberit (1) Analiza e poezisë së Ali Podrimjes (1) Analiza e poezisë së Azem Shkrelit (1) Analiza e poezisë së Din Mehmetit (1) Analiza e poezisë së Pablo Nerudës (1) Analiza e romanit '' Bardha e Temalit'' (1) Analiza e romanit '' Dikush më buzëqeshte'' (1) Analiza e romanit '' I huaji'' (1) Analiza e romanit '' Lufta dhe paqja'' (1) Analiza e romanit '' Xha Gorio'' (1) Analiza e romanit ''Don Kishoti'' - Miguel Servantes (1) Analiza e romanit ''Era dhe Lisi'' (1) Analiza e romanit ''Gjenerali i ushtrisë së vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Karvani i bardhë'' (1) Analiza e romanit ''Kështjella'' (1) Analiza e romanit ''Kronikë në gur'' (2) Analiza e romanit ''Lumi i vdekur'' (1) Analiza e romanit ''Njeriu me top'' (1) Analiza e romanit ''Oh'' (1) Analiza e romanit ''Para Agimit'' (1) Analiza e romanit ''Përsëri në këmbë'' (1) Analiza e romanit ''Piramida'' (1) Analiza e romanit ''Rruga e shtëpisë sime'' (1) Analiza e romanit ''Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo'' (1) Analiza e romanit ''Viti i mbrapshtë'' (1) Analiza e tragjedisë ''Hamleti'' - William Shakespeare (1) Analiza e tragjedisë ''Mbreti Lir'' (1) Analiza e tragjedisë ''Persët'' (1) Analiza e tregimit ''Kukulla të ngrira'' (1) Analiza e veprave të Ali Podrimjes (1) Analiza e veprave të Anton Pashkut (1) Analiza e veprave të Sharl Bodlerit (1) Analiza e veprës '' Prometeu i mbërthyer'' (2) Analiza e veprës ''Epi i Gilgameshit'' (1) Analiza e veprës ''Komedia Hyjnore'' (1) Analiza e veprës ''Shqipëria Çka qenë (1) Analiza e veprës ''Vdekja më vjen prej syve të tillë'' (1) Analiza e veprës ''Zani i zemrës'' (1) Analiza letrare (155) Analizatoret (1) Anamorava (1) Anasarka (1) Anatoksina (1) Anatomia (128) Anatomia patologjike (5) Anatria (1) Andon Zako Çajupi (7) Androgjenet (1) Andromeda (1) Andrra e jetës Zoga (1) Anekdota (2) Anekdotat (2) Anemia (1) Anemia mikrocitare hipokrome (1) Anemia pernicioze (1) Anesteziologjia (19) Aneurizma (1) Angina pectoris (10) Angina pektoris (1) Angiografia cerebrale (1) Angioplasty (1) Anijet (1) Anijet kozmike (1) Animacione (1) Animizmi (1) Anionet (2) Anketa (1) Ankthi (1) Anomalia (1) Anomalite e refraktimit (4) Anomaloskopi (1) Antarktida (2) Antibiotikët (1) Antibioza (1) Anticoagulants (1) Antidiabetiket oral (2) Antidiaroikët (1) Antidot (1) Antiemetikët (1) Antigjenet (3) Antioksidant (1) Antisepsa (1) Antisteriliteti (1) Antiteza (2) Antitrupat (2) Anton Pashku (6) Anton Santori (1) Antonimet (1) Antraksi (1) Antropometria (1) Antroponoza (1) Antropozoonoza (1) Anuria (1) Anza e Henleut (2) Aortic and mitral valve disease (1) Aortic coarctation (2) Aortic regurgitation (2) Aortic sclerosis (1) Aortic stenosis (6) Aparatet e anijeve kozmike (1) Aparatet elektrotermike (1) Aparati jukstaglomerular (1) Apele per ndihme (1) Apex beat (1) Apnea (1) Apoptoza (1) Apostrofa (1) Apraksia (4) Arabët (2) Argëtimi (1) Ari (1) Aristoteli (1) Aristrokracia (1) Ariu (2) Arkiva (30) Aroma (1) Arseniku (1) Arshi (1) Arsimi (2) Arsimimi shëndetësor (1) Arteria (1) Arterioskleroza (3) Artikulacioni (1) Artiola (1) Asdreni (5) Asepsa (1) Ashensori (1) Asidenti (2) Asonaca (1) Aspergilloza (1) Astenosfera (1) Asteroidi (1) Astigmatizmi (1) Astrit Lulushi (1) Atdheu (3) Ateizmi (1) Atelektaza (2) Ateromatoza (1) Ateroskleroza (4) Atmosfera (2) Atomet (4) Atomi (3) Atrial fibrillation (7) Atrial septal defect (7) Atrofia (3) Atrofia e bulbusit (1) Australia (2) Austria (1) Autizmi (7) Autobiografia (1) Autobusi (1) Autochthonous (1) Autoimuniteti (1) Autokracia (1) Automobili (1) Autopsia (2) Autosaldues (1) Autoshkolla (21) Autovaksina (1) Avaz (1) Avirulenca (1) Avni Tafili (17) Avulli (1) Azia (2) Baba (3) Bacterial endocarditis (3) Bagëti e bujqësi (4) Bajram Curri (1) Bajrami (1) Bakri (11) Bakteremia (1) Bakteret (7) Balanitis (1) Balena (1) Baleti (1) Balistika (2) Balistika e jashtme (1) Balistika kriminalistike (1) Ballkani (1) Balloon valvuloplasty (1) Bankat (1) Banori dhe shpresa e tij (1) Barcoleta (6) Bari (1) Barnat (7) Barnat antikanceroze (1) Barnat ekpektorante (1) Barnat kundër motilitetit (1) Barnat kunder ulqeres peptike (1) Barnat kunder vjelljes (1) Bashkëtingëlloret (1) Bashkëtinglloret (1) Bashkia (1) Bebeza (2) Bedri Dedja (1) Beduinët (1) Bekir Halimi (24) Bërrylat (1) Bërthama (2) Besa - Besë (1) Besa e Konstandinit (1) Besim Muhadri (1) Besimet monoteiste (1) Besimi (1) Beta-blockers (1) Biandria (2) Bibliografia (1) Bicikleta (1) Bifurkacioni (1) Big Bangu (1) Bigamia (2) Bilal Golemi (1) Bilal Xhaferri (1) Bimet (1) Bimët e gjelbra (1) Biocenoza (1) Biocenozat (1) Biofizika (1) Biografia (82) Biokimia (45) Biokimia klinike (1) Biologji test (192) Biologjia (46) Biologjia molekulare (2) Bioprosthetic valve (1) Biosfera (1) Biosistematika (1) Biotopet (2) Biznesi (1) Bjeshkët e Nemuna (1) Blalock-Taussig shunt (1) Blej (3) Bleta (2) Bllokatoret e receptoreve H2 histaminike (1) Bodrumi (1) Bomba atomike (1) Bomba me hidrogjen (1) Bora (4) Borgjezi fisnik (1) Borgjezia (1) Borxhi (1) Bradikardia (1) Bregdeti (1) Brenga (1) Breshka (1) Bretkosa (2) Brikenë Meha (1) Bronkiolet (1) Bronkopneumonia (1) Brucelloza (2) Budizmi (1) Bufi (1) Bujku (1) Bukuria (1) Bukuroshja e Fjetur (1) Buqja (1) Burimi i infeksionit (1) c (1) Ç’u Mbush Mali (1) Çajld Haroldi (1) Calcium channel blockers (1) Calor (1) Çamëria (1) Cardiac defibrillators (1) Cardiology (74) Çarls Dikens (1) Carotid artery pulsations (1) CEFTA (1) Çeliku (2) Celuliti i orbites (1) Celuloza (3) Centralet elektrike (2) Çështë dhe Çdo të bëhet'' (1) CGI animation (1) Chest pain (1) Choki (1) Choroidal neovascularization (1) Chronic mitral regurgitation (1) Chronotropic incompetence (1) Ciankobalamina (1) Cigarja (1) Cikli kardiak (1) Cikli pentozik (1) Ciklopegjiket (1) Cilësia (1) Cirroza (6) Ciruset (1) Citati (1) Citoliza (1) Citoplazma (3) Çka është Seuli? (1) Coarctation of aorta (2) Collapsing pulse (1) Complications of infective endocarditis (1) Complications of prosthetic valves (1) Congenital heart diseases (1) Constrictive pericarditis (4) Continuous murmurs (1) Copat e huaja (2) Copat e huaja intrabulbare (4) Copat e huaja metalike ne korne (1) Copat e huaja ne korne (2) Cor bovinum (1) Corpus callosum (3) Corpus uteri (1) Cuca e maleve (2) Cunami (1) Cyanosis (1) Daja (1) Dakriocistiti (4) Dakriocistiti akut flegmonoz (2) Daktiloskopia (3) Dallendyshet (2) Daltonizmi (1) Daniel Defo (1) Dante Aligeri (3) Dante Aligieri (1) Dantroleni (6) Dardha (1) Dashuria (4) Daut Demaku (9) definicione (2) Degradimi (1) Dekameroni (1) Dekarboksilimi (1) Dekarboksilimi i aminoacideve (1) Deluzioni (1) Demografia (3) Demokracia (1) Demonet (1) Dendesia (1) Depedikulimi (1) Depresioni (1) Deratizimi (1) Derdhja (1) Dermatologjia (26) Dermatophyta inguinalis (1) Dëshirë e vërtetë e shqiptarëve (1) Dëshmorët (1) Determinantat antigjenike (1) Deti (2) Dextrocardia (1) Dezaminimi (1) Dezinfektimi (1) Dhelpra (1) Dhembet (1) Dhëmbët (1) Dhimitër Xhuvani (1) Diabeti (22) Diagnoza (9) Dialektet (1) Dialektet e gjuhës shqipe (1) Dialekti (1) Dialektizmat (1) Dialog (2) Dialogu (1) Diastolic dysfunction (1) Diateza (1) Dielli (5) Dieta (5) Diftongjet (1) Difuzioni (1) Digital Kosovo (5) Dijet e njerëzve të mëdhenj (1) Dijetaret (1) Dikush më buzëqeshte (1) Dimri (6) Din Mehmeti (1) Diseksioni (1) Dispraksia (1) Distilimi (1) Distribuimi (1) Distrofia yndyrore (2) Dita e Xhuma (1) Ditari (1) Diuretics (1) Diureza (3) Divertikuloza e zorrës së trashë (1) Dizuria (1) Djali (1) Djali Shqiptar (1) Djalli (2) Doket (1) Doktrina e Krishtenë (1) Dokumentet (1) Dollari (1) Dolor (1) Don Kishoti (2) Don Zhuani (1) Dosjet (2) Dozat (1) Dozimi (2) Dr. Agon Bislimi (1) Drama (5) Dramatika (1) Dreri (1) Dressler's syndrome (1) Drini i Bardhë (1) Drita në zemër (1) Dritëro Agolli (8) Drogat (4) Druri (27) Drusen (1) Dua (53) Duart (1) Ductus arteriosus (1) Duhani (20) Dukuria kimike (2) Durimi (1) Durimi dyfytyrësh (1) Dusk Drive (1) Dyshimi (1) E drejta civile (3) E-Biznesi (1) Earn Money (3) Ebu Hanife (1) Echinococcus granulosus (1) Edema (3) Edema angioneurotike (3) Edema e kornese (1) Edmond de Amiçis (2) Edukata (1) Edukimi sanitar (1) Edukimi shëndetsor (1) Efektet anesore (3) Efikasiteti diagnostik (1) Efikasiteti terapeutik (1) Egzogamia (2) Eideza (1) Eisenmenger complex (1) Eisenmenger syndrome (3) Ejection click (1) Ekologjia (2) Ekonomia (145) Ekonomiksi (3) Eksperimenti (1) Ekstraneti (1) Eksudati (2) Ekzaminimi (4) Ekzfotalmometri (1) Elegjia (2) Elektroencefalografia (1) Elektroforeza (2) Elektrolitët (2) Elektroliza (1) Elektromiografia (1) Elektromotori (1) Elektronegativiteti (1) Elektronet (1) Elementet e bllokut (1) Elementet kalimtare (2) Elementet kimike (1) Elementet Letrare (7) Eliminimi (1) Emancipimi (1) Emancipimi i femrës (1) Emanetu Feridetun (1) Embolia (4) Embolia e arteries qendrore te retines (3) Embolusi (1) Embrioni (1) Emfizema (1) Emfizema subkutane (1) Eminem (1) Emra Shqip (2) Emrat (1) Emrat abstraktë (2) Emrat e përgjithshëm (3) Emrat e përveçëm (3) Emrat konkretë (2) Emri (11) Emri i përgjithshëm (1) Emri i përveçëm (1) Ena e gjakut (1) Encefalopatia (1) Endemia (1) Enderr (2) Enderrat (14) Endocarditis (1) Endogamia (2) Endokrinologjia (1) Endometriumi (2) Endotendineum (1) Eneida (1) Energjia (4) Enët e gjakut (1) Enflurani (3) Enis Presheva (1) Enkelejd Lamaj (1) Entropia (1) Enukleacioni i syrit (2) Enumeracioni (1) Enver Gjergjqeku (1) Enver Robelli (1) Enzimet (2) Epanastrofea (1) Epi i Gilgameshit (2) Epidemia (1) Epidemiologjia (22) Epiderma (1) Epidermophytia inguinalis (1) Epiglotisi (1) Epika (1) Epilepsia (5) Epiteli (3) Epiteli shumeshtresor i sheshte (2) Epitendineum (1) Epiteti (1) Epithalamus (1) Epitopet (1) Epoka (1) Epshet. Uria (1) Epshi (1) Eqrem Çabej (1) Era (1) Eradikimi (1) Erb's point (1) Eritroblastoza fetale (3) Eritrocitet (5) Ernest Hemingway (1) Ernest Koliqi (1) Ernesto Sabato (1) Erozioni (1) Erozioni i kornese (3) Ersilja Çeli (4) Ervehaja (1) Esad Mekuli (2) Esat Stavileci (1) Ese (127) Ese per 17 shkurtin (1) Ese per 28 nentorin (2) Ese per 8 marsin (1) Ese per Arsimin (1) Ese per atdheun (2) Ese per dashuri (1) Ese për dashurinë (2) Ese per dimrin (1) Ese per durimin (1) Ese per familjen (2) Ese per femijet (2) Ese per leximin (2) Ese per librin (2) Ese për nënën (1) Ese per pranveren (5) Ese për pushimet verore (1) Ese per pushtetin (1) Ese per shkollen (1) Ese per shokun (1) Ese per veren (1) Eseja (1) Eshtrat (2) Eskili (2) Essay (8) Estrogjenet (1) Estrogjeni (3) Ethet (2) Ethet hemorragjike Krime-Kongo (7) Etika (1) Etika Islame (1) Etiologjia (25) Etja (1) Etleva Durmishi (1) Etnija (2) Etnografia (1) Eufemizmi (1) Euro (1) Evakuimi (1) Evropa (2) Ezani (3) Ezani më i mrekullueshëm i Bilalit (1) Fabula (10) Facebook (5) Fadil Maloku (3) Fagocitoza (2) Faik Konica (4) Fakte Historike (6) Fakte shkencore (15) Faktoret e rrezikut (2) Falja (1) Falja e namazit (11) Fallot's tetralogy (5) Familja (5) Familja patriarkale (1) Fan Noli (3) Fantazmat (1) Faqe (284) Faqet e institucioneve të Kosovës (1) Faringu (1) Farkëtimi (1) Farmakodinamika (1) Farmakokinetika (1) Farmakologjia (69) Fatet (1) Faton Bislimi (2) Fatos Arapi (2) Fauna (1) Febris continua (1) Febris intermitens (1) Febris recurens (1) Febris remitens (1) Febris undulans (1) Federata Mikroneziane (1) Feja (7) Feja Islame (793) Fejesa (1) Fejzi Bojku (1) Fekonditeti (1) Fëmija (1) Femijet (2) Femra (4) Femrat (1) Fenilketonuria (2) Fenotipi (1) Feokromocitoma (1) Ferizaj (1) Fertiliteti (1) Festa e shkollës (1) Fetishizmi (1) Fetva (1) Figura e krahasimit (2) Figurat Letrare (41) Fijet asociative (1) Filip Shiroka (4) Filma (46) Filma me titra shqip (7) Filmi (10) Filmofil Group (1) Filtrimi (1) Filtrimi glomerular (1) Fimoza (1) Firma (2) Fisi (1) Fisnik Ismaili (1) Fistula (1) Fitim Uka (1) Fito leke (5) Fito Para (11) Fito trafik (1) Fizika (7) Fizika Kuantike (1) Fiziologjia (83) Fiziologjia Patologjike (73) Fjala (2) Fjale te urta (10) Fjalë të urta (1) Fjale te urta Islame (2) Fjale te urta per ambicjen (1) Fjale te urta per besimin (1) Fjale te urta per vellaun (1) Fjale te urta per vullnetin (1) Fjale te urta per zhgenjimin (1) Fjalët e parme (1) Fjalët e përbëra (1) Fjalët e qiririt (2) Fjalët e urta (3) Fjalët jo të parme (1) Fjali të përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalia (7) Fjalia dëftore (2) Fjalia dëshirore (2) Fjalia e përbërë (7) Fjalia e thjeshtë (1) Fjalia nxitëse (2) Fjalia pyetëse (2) Fjalia thirrmore (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje (5) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje kundërshtuese (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje përmbyllëse (1) Fjalitë e përbëra me bashkërenditje veçuese (1) Fjalitë e përbëra me nënrenditje (1) Fjalor (3) Fjalor Anglisht Shqip (2) Fjalor shqip arabisht (1) Fjalori (96) Fjalori frengjisht shqip (1) Flagranca (1) Flamuri (3) Flavoproteinat (1) Flebiti (1) Flegmona (2) Flegmona e kapakeve (1) Flegmona e orbites (4) Flora (1) Flora Brovina (4) Fluoresceina (1) Fluori (1) Flutura (1) Fluturaket (1) Fluturimet ne hapesire (1) Fobia (3) Folja (6) Folklori (1) Folkodina (1) Fonema (1) Fonemat (1) Fonetika (1) Fonologjia (1) Forca e frenimit ne rrota (1) Forma (1) Format farmaceutike (2) Formatizimi i kompjuterit (1) Formula strukturore (1) Forumi i Te Rinjve Muslimane (3) Fosfori (1) Fosilet (2) Foto (63) Fotokoagulimi me laser (1) Fragment (1) Franca (1) Françesko Petrarka (1) Frekuenca (1) Frekuenca e punes se zemres (1) Frenat me disk (1) Fridrih Niçe (1) Fridrih Shiler (1) Friedreich's ataxia (1) Frutat (1) Frymëmarrja indore (2) Fshatari (1) Fumigacioni (1) Fun (4) Functio laesa (1) Fundusi i syrit (1) Funksioni (10) Fuqia (1) Fusha kortikale motorike e të folurit (1) Fusha leksikore (1) Fusha magnetike (1) Fusha primare motorike (1) Fusha vizive (2) Fusnota (1) Futbolli (1) Fyell' i Bariut (1) Gabriel Garsia Markez (1) Galaktika (1) Gallavardin phenomenon (1) Gallbladder (1) Gamaglobulinat (1) Gangrena (2) Gaqo Bushaka (1) Garda Krutane (1) Gaspër Pali (1) Gastriti (2) Gastrulimi (1) Gavril Dara (1) Gavril Dara i Riu (1) Gazeta (1) Gazetari (2) Gazrat (1) Gezim Kelmendi (7) Gëzim Kelmendi (1) Gihti (1) Gingivostomatiti herpetik (1) Giza (2) Gjahu (1) Gjakderdhja (5) Gjaku (19) Gjarpëri (1) Gjedhi (1) Gjëegjëzat (1) Gjendja flagrante (1) Gjendja urgjente (1) Gjenerale (45) Gjenerali i ushtrise se vdekur (1) Gjenet (8) Gjenetika (1) Gjeni (1) Gjenotipi (1) Gjeografi (82) Gjeografi test (161) Gjeravica (2) Gjergj Fishta (2) Gjinekologjia (14) Gjinia (1) Gjinia asjanëse e emrit (1) Gjinia dramatike (1) Gjinia e emrit (1) Gjinia epike (1) Gjinia lirike (1) Gjirafa (1) Gjitaret (1) Gjitarët (1) Gjithësia (2) Gjon Buzuku (1) Gjuha (4) Gjuha angleze (1) Gjuha arabe (1) Gjuha artistike (1) Gjuha dhe Letersia (2) Gjuha e folur (1) Gjuha e shkruar (1) Gjuha gjermane (48) Gjuha italiane (1) Gjuha jonë (2) Gjuha Shqipe (253) Gjuhë dhe letërsi (4) Gjuhë shqipe dhe Letërsi (60) Gjumi (3) Gjykata (1) Gjykimi (1) Gjyshja (2) Glaukoma (19) Glaukoma kongjenitale (1) Glaukoma neovaskulare (4) Glomeruli renal (2) Glomerulonefriti (1) Glukoza (3) Goca e detit (1) Goja (1) Gomari (1) Gostia (1) Gradacioni (1) Gramatika (27) Granulocitet (1) Granulomes sifilitike (1) Gripi (6) Grupe (2) Grupet e zanoreve (1) Grupet shoqërore (1) Grupi i gjakut (1) Guljelmo Markoni (1) Gunga (1) Gurët e Kilit (1) Guri i Bardhë (1) Gus (1) Gusha endemike (1) HAARP (1) Hadithe (120) Hadithe per diten e Xhuma (1) Hadithe per vdekjen (1) Hajla (1) Hakeri (1) Haki Stërmilli (1) Halazioni (1) Halid El-Beker (1) Halil Xani (1) Halucinacionet (2) Hamleti (2) Haptenet (1) Haqif Ibrahimi (2) Hartim per librin (1) Hartim per pranveren (2) Hartim per shokun (1) Hartime (54) Hartime Ese per pavaresine (2) Hartime per leximin (1) Hasan El-Basriu (3) Hasan Prishtina (1) Hasan Zyko Kamberi (1) Havarixhet (1) Head lice (2) Heart sound (2) Heart transplantation (1) Hekuri (7) Helicobacter pylori (1) Helikazat (1) Helminet (1) Hematologjia (2) Hematoma (1) Hematoma epidurale (1) Hematoma retrobulbare (1) Hematoma subdurale (1) Hematoma traumatike e kapakeve (1) Hemiplegia (1) Hemoftalmusi (2) Hemoglobina (1) Hemokultura (1) Hemoliza (1) Hemoragjia (2) Hemorragjia subarahinoidale (1) Hemostaza (1) Hëna (2) Heparin (1) Hepatitet (1) Hepatiti B (1) Hepatojugular reflux (1) Hernia inguinale (1) Herpesi Labial (1) Hidrocefalusi (1) Hidrocentralet (1) Hidrogjeni (1) Hidroliza (1) Hifema (9) Hifema traumatike (1) Hijalinoza (2) Hil Mosi (2) Himni (1) Himni i Flamurit (1) Hiperbola (4) Hiperemia (1) Hiperemia aktive (1) Hiperemia pasive (1) Hipermetropia (2) Hiperplazia (1) Hipertensioni arterial (3) Hipertermia (1) Hipertermia malinje (1) Hipertrofia (3) Hipervitaminoza (1) Hipervitaminoza D (1) Hipoalbuminemia (1) Hipofiza (2) Hipoglikemia (1) Hipokriti (1) Hipokrizia (1) Hipoksia (1) Hipostenuria (1) Hipotalamusi (3) Hipotensioni arterial (1) Hipotermia (1) Hipoteza (1) Hipovitaminoza A (1) Hipovitaminoza C (1) Hipovitaminozat (1) Histamina (2) Histologjia (68) Histoplazmoza (1) Historia (71) Historia e Skënderbeut (1) Hivi (9) Hixhame (1) Holiday heart syndrome (1) Holografia (1) Holt-Oram syndrome (1) Homeostaza (2) Homeri (3) Homonimet (2) Honore de Balzak (2) Hordeolumi (1) Hormonet (3) Horoskopi (1) Hosting (1) Humanizmi (1) Humbja akute e te parit (1) Humbja e peshes (1) Humbja e te pamurit (1) Humor (30) Hurmet (1) Hutbeja lamtumirëse e Pejgamberit a.s (1) Hypertension (8) Hypertrophic cardiomyopathy (4) Hypospadia (1) I dashuri atdhe (1) I huaji (1) I sëmuri imagjinar (1) I tretuni (1) Ibën Abasi (1) Ibën Kajimi (1) Ibrahim Rugova (2) Ideja e veprёs letrare (1) Iftari (1) Ilaçet (1) Ilahi (2) Iliada (2) Iljasa Salihu (19) Iluminati (1) Imam Ibn Kajimi (2) Imam Shafiu (1) Imigrimi (2) Immanuel Kant (1) Imri Vishi (2) Imuniteti (4) Imuniteti humoral (1) Imuniteti i fituar (1) Imuniteti i lindur (1) Imuniteti jospecifik (1) Imunodeficienca (1) Imunogjenet (2) Imunologjia (13) Imunosupresoret (1) Incesti (1) Indet (3) Indet e buta (1) Indet e thella (1) Indi (1) Indi kercor (1) Indi kockor (1) Indi nënlëkuror (1) Indi nervor (1) Indications (2) Indications for valve replacement (1) Indikacionet (8) Individi (1) Induksioni magnetik (1) Infarkti (7) Infarkti miokardial (1) Infective endocarditis (4) Infeksioni (5) Infeksioni intrabulbar (1) Infeksioni kriptogjen (1) Infertiliteti (1) Inflamacioni (12) Informacionet (1) Informata (2826) Informatat (1) Informatika (59) information (63) Inhalimi (1) Inhibitoret e pompes proteinike (1) Inkubacioni (2) Insuficienca (1) Insuficienca e zemrës (1) Insuficienca hepatike (1) Insuficienca kronike renale (1) Insuficienca renale (1) Insula (1) Insulina (3) Insulti cerebral (1) Integumenti (1) Internal Medicine (208) Interneti (5) Internimi (1) Intervista (1) Intonacioni (1) Intraneti (1) Intubimi (1) Inversioni (1) Investimet (1) Irfan Jahiu (2) Irfan Salihu (10) Iridocikliti (6) Iridocikliti fibrinopurulent (1) Iridocikliti hipertenziv (1) Iridocikliti serofibrinoz (1) Iridocikliti seroz (1) Iridodializa (1) Iriqi (1) Irisi (1) Ironia (1) Islami (8) Islamizmi (1) Ismail Kadare (27) Ismail Qemali (1) Italia (1) Izopreni (1) Izostenuria (1) Izraeli (1) Jakov Xoxa (3) Jakup Hasipi (1) Jakup Krasniqi (1) Jejunumi (1) Jerusalemi (1) Jeta (5) Jeta e Profetit Muhamed a.s (1) Jeta e re (1) Jeta e varrit (1) Jeta pas vdekjes (2) Jetmir Jakupi (1) Jodidet (1) Jonet (4) Jonet e Ca (1) Josip Rela (1) Judaizmi (1) Jugular pulse (1) Jugular venous pulsations (3) Jupiteri (1) Juvenila (1) Kaçaniku (1) Kadmiumi (2) Kafka (1) Kaheksia (1) Kalcifikimi (1) Kalciumi (2) Kalifati Arab (1) Kaliumi (1) Kallëzimi popullor (1) Kallezuesi (1) Kallëzuesi (3) Kallëzuesori (1) Kamera (1) Kanali inguinal (1) Kanceri (4) Kanella (1) Kanioni (1) Kapaciteti vital (1) Kapsula e Bowmanit (1) Karakteri (1) Karbohidratet (1) Karboksilaza (1) Karburanti (2) Karcinoma (1) Kardiologjia (3) Karl Marx (1) Kartagener's syndrome (1) Kasta (1) Katarakta traumatike (1) Katarakti (2) Katekolaminat (1) Kationet (1) Kënaqësia (1) Kënga e mjellmës (1) Këngët e mbrëmjes (1) Këngët kreshnike (1) Keratitet (6) Keratometri (1) Kercat e laringut (1) Kerci (1) Kerci hialin (2) Kërkesa (2) Kërkesa postimesh nga vizitorët (1) Kërpudhat (1) Keshilla (187) Këshilla (194) Keshilla Islame (114) Keshilla Mjekesore (6) Keshilla Shendetesore (2) Këshillat e Llukmanit a.s (1) Kështjella (1) Ketoacidoza (1) Kim Mehmeti (1) Kimi (2) Kimia (27) Kinetozat (1) Kinina (1) Kirurgjia (35) Kitina (1) Klasicizmi francez (1) Klishe (1) Klizmat (1) Klorpropramidi (1) Kloruri i natriumit (1) Koaguli postmortal (1) Koagulimi (1) Kobalti (3) Kocka kompakte (1) Kockat (4) Kodi gjenetik (1) Kodi i Balave (1) Kognicioni (1) Koha (2) Koilonychia (1) Kokarboksilaza (1) Kolagjeni (2) Kolë Jakova (1) Kolera (4) Kolesteroli (5) Kollitja (1) Koma (2) Kombësia (1) Kombi (4) Komedia (3) Komedia Hyjnore (3) Komensalizmi (1) Komente (3) Komente letrare (24) Komente për poezi (16) Komentimi i ëndrrave (73) Komocionet (1) Kompjuteri (1) Komplementi (2) Komplikimet (2) Komploti (1) Komponimet Helate (1) Komponimet kimike (1) Komponimet komplekse (5) Kompozicioni (3) Komuna (1) Komunikacioni rrugor (1) Komunikimi (2) Koncepti (1) Kondrocitet (1) Konflikti (1) Konflikti i Edipit (1) Kongresi i Alfabetit të gjuhës (1) Konina (1) Konjugimi (1) Konjuktiva (2) Konjuktiviti (4) Konjunktiva (1) Konjunktiva e fornikseve (1) Konjunktiva e kapakëve (1) Konjunktivi kronik (1) Konjunktiviti (3) Konjunktiviti alergjik (1) Konjunktiviti bakterial (3) Konjunktiviti epidemik (1) Konjunktiviti kronik (1) Konjunktiviti neonatal (1) Konjunktiviti vernal (2) Konstipacioni (1) Konstitucioni (4) Konsumi (1) Kontaksioni izotonik (1) Konteksti (1) Kontinentet (2) Kontinenti (1) Kontraceptivet oral (1) Kontraksionet e muskulit (1) Kontraksioni ekscentrik (1) Kontraksioni izometrik (1) Kontrasti (1) Kontuzioni i bulbusit (2) Kooperativat (1) Kopaoniku (1) Koprraci (2) Korbi (1) Koreografia (1) Korja e trurit te madh (2) Kornea (14) Korpuskuat renale (3) Korrupsioni (1) Korteksi i veshkes (1) Kortikosteroidet (1) Kortizoli (1) Kosova (16) Kostoja (1) Kostoja shtesë (1) Kozmopolitizmi (1) Krahasimi (1) Krahina (1) Krijimi letrar (1) Kriminalistika (92) Krishterimi (1) Kristalet (1) Kristalizimi (1) Kriteret e Harvardit mbi vdekjen (1) Kritika Letrare (67) Kriza tireotoksike (1) Kromatina (1) Kromi (9) Kromozomet (3) Kronikë në gur (2) Kryefjala (8) Kryeqyteti (10) Ksenofobia (1) Kuadri filmik (1) Kufiri etnik (1) Kufiri shtetëror (1) Kuize (18) Kuize nga Autoshkolla (4) Kujdesi (1) Kukulla (1) Kukulla ime (1) Kukulla të ngrira (1) Kultura (2) Kumanova (1) Kunderindikacionet (2) Kundrinori (7) Kundrinori i zhdrejtë (1) Kundrinori i zhdrejtë pa parafjalë (1) Kurani (4) Kurbeti (1) Kurime (2) Kuriozitete (46) Kuriozitete matematikore (1) Kush e solli Doruntinën (1) Kushtetuta (1) Kussmaul's sign (1) Kuvendi (1) Kuvendi i Arbërit (1) Laboratori i kimisë (1) Lahuta e Malcisë (1) Lajme (75) Lajmi (1) Lakimi (2) Lakimi i mbiemrit (1) Lakuriqi (1) Lamelat kockore (1) Lantanidet (1) Laparoskopia (1) Lapidari (1) Laringu (4) Lasgush Poradeci (3) Laura Fazliu (1) Laureta Gashi (10) Left ventricular systolic dysfunction (1) Legjenda (3) Leksikologjia (1) Leksiku (1) Lëkura (1) Lendimet kimike te syrit (3) Lendimet perforative (8) Lëngu brendaqelizor (1) Lengu cerebrospinal (8) Lengu trunoshpinor (8) Lëngun jashtëqelizor (1) Leo Tolstoy (2) Leomioma (1) Lepuri (4) Letargjia (1) Letersia (53) Letërsia (3) Letërsia arkaike (1) Letërsia greke (1) Letersia shqipe (2) Letra (1) Letra dashurie (1) Leukocitet (2) Leukoplastet (1) Levine's sign (1) Levirati (2) Levizja (1) Leximi (1) Lezionet paraneoplastike (1) Li-Fi (1) Libra (4) Libra shqip (14) Libri (5) Libri i Autoshkollës (1) Lidheza (1) Lidhëzat (2) Lidhja (3) Lidhja e Kombeve (1) Lidhja e Prizrenit (1) Lidhja kovalente (1) Lidhjet kimike (2) Lidokaina (1) Ligatura e Stianusit (1) Ligjerata e drejte (1) Ligjërata e zhdrejtë (1) Ligjerata islame (1) Ligji i Arkimedit (1) Ligji i Faradeit (1) Ligji i Paskalit (1) Ligji periodik (1) Likuiditeti (1) Limanet detare (1) Limfa (1) Limfocitet (1) Limfogranulatoza (1) Lindje (5) Lipaza (1) Liria (1) Lirika (1) Lissus (1) Litenshtajni (1) Litiumi (1) Litosfera (1) Litota (2) Liver (3) Llava (1) Llojet e kundrinorit (1) Llojet e transportit (1) Llojet e transportit tokesor (1) Llokman Hoxha (2) Lobi i veshkes (1) Lobusi renal (1) Lodhja (1) Logjika (1) Logo (1) Logopedia (7) Lojna (34) Lojra (4) Lokomotiva (1) Loni Papa (2) Lopa (1) Luan Starova (1) Luani (4) Luani dhe miu (1) Lufta (1) Lufta e Ftohtë (1) Lugaja (1) Lugina (1) Luigj Gurakuqi (1) Lukthi (1) Lule më lule (1) Lulet e verës (1) Luli i vocërr (1) Lulja e kripës (1) Lulzim Susuri (12) Lumi (2) Lumi i vdekur (1) Lumturia (4) Lutembacher syndrome (1) Lutje (46) Lyra (1) Macja (3) Macja në ëndërr (1) Macula densa (1) Maculopathy (1) Magjia (3) Magjia e dashurisë (1) Magjistaret (3) Magma (1) Magnetofoni (1) Maja e Gjeravicës (1) Majmuni (1) Makbethi (1) Makina (1) Makroekonomia (2) Makroskopia (1) Maksim Gorki (1) Malaria (1) Malet e Koritnikut (1) Malet e Gollakut (1) Malet e Sharrit (1) Malet mollake (1) Mali (1) Mali i Kopaonikut (1) Mali i Rogoznës (1) Malli i atdheut (1) Mallkime (1) Maltusi (1) Mangani (8) Maqedonia (1) Marantic endocarditis (1) Marigona (1) Marihuana (2) Marin Beçikemi (1) Marksi (1) Marksizmi kulturor (1) Marsi (3) Martesa (4) Martin Camaj (1) Masa (1) Masa atomike (1) Maska (1) Matematika (14) Materialet (1) Matriksi jashteqelizor (1) Matriksi kockor (2) Mbaresa (1) Mbaresat nervore (1) Mbeshtjellesi mielin (1) Mbiemri (9) Mbreti (3) Mbreti dhe Buburreci (1) Mbreti Lir (1) Mbroni fëmijët tuaj nga faqet Pornografike (1) Mbulesa (2) Meandrat lumore (1) Mediatoret kimik (1) Medicine (4) Medulla e veshkes (1) Medulla spinalis (1) Mehmedali Hoxha (1) Mehmet Bislimi (1) Mejoza (2) Melanina (5) Melanocitet (4) Mëlçia (2) Melqia (3) Membrana qelizore (2) Mëmëdheu (2) Mendime (118) Mendime Islame (1) Mendimi (1) Mendimi Pozitiv (6) Meningjet (1) Meningjiti (11) Menorragjia (1) Mercedes Benz (1) Merkuri (1) Merxhan Avdyli (1) Mesazh për maturantët (1) Meshari (1) Meshkujt (1) Mesime (6) Mesime nga Biologjia (2) Mesing (1) Meso Anglisht (3) Meso frengjisht (21) Meso Gjermanisht (104) Meso Holandisht (2) Meso Italisht (23) Mëso Italisht (1) Meso Japonisht (2) Meso Kinezisht (2) Meso Portugalisht (2) Mëso shqip (1) Meso Spanjollisht (2) Mesopotamia (2) Mesuesja (7) Mesyshi (1) Meta-analiza (1) Metabolizmi (3) Metafora (2) Metalet (5) Metalina (1) Metalurgjia (1) Metamorfoza (1) Metanoli (1) Metaplazia (1) Metastaza (2) Metathalamusi (1) Meteorologjia (1) Metionina (1) Metoda (1) Metoda historike (1) Metoda komparative (1) Metoda sociometrike (1) Metodat hulumtuese (2) Metonimi (1) Metonomi (1) Metrorragjia (1) Mexhid Yvejsi (2) Mezangiumi (1) Microsoft (2) Midriaza (1) Migjeni (7) Migrena (2) Migrimi (1) Miguel Servantes (1) Mihal Grameno (2) Mikorize (1) Mikrobiologjia (11) Mikroekonomia (1) Mikroorganizmat (2) Mikroskopia (1) Miku (3) Millosh Gjergj Nikolla (1) Mineralet (1) Miologjia (1) Miometriumi (1) Miopia (2) Miqesia (1) Mistere (74) Misticizmi (1) Mistika (1) Misvaku (1) Mitet (1) Miti (1) Mitokondriet (3) Mitologjia (1) Mitoza (1) Mitral regurgitation (4) Mitral stenosis (7) Mitral valve (1) Mitral valve prolapse (4) Mixed aortic lesions (1) Mizantropi (1) Mjekësi (286) Mjekesi familjare (6) Mjekësi fizikale me Rehabilitim (49) Mjekësi test (81) Mjekesia (12) Mjekesia Interne (33) Mjekesia Islame (2) Mjekesia Urgjente (4) Mjekimi (17) Mjerimi (1) Mjetet transportuese (1) Modeli kejnsian (1) Molekula (1) Molieri (6) Molla (1) Mollë e ndaluar (1) Monarkia (1) Monetize your website (1) Monodrama (1) Monogamia (1) Monoksidi i karbonit (1) Monolog (1) Monologu i brendshëm (1) Monsunet (1) Morali (2) Morava e Binçes (1) Morena (2) Morena Taraku (1) Morfolologjia (1) Mortaliteti (3) Moshnimi demografik (1) Moti (1) Motiliteti (1) Motivi (1) Motivi i veprёs letrare (1) Motoneuroni i dytë (1) Motoneuroni periferik (1) Motra (1) Motra ime fisnike (1) Movies (1) Mprehtesia e te parit (1) Muhamed Kyçyku (1) Muhamedi a.s (2) Muhamet Kyçyku (1) Mukoza (1) Multimedia (2) Muri i vajit (1) Muri qelizor (1) Murlani (1) Mushkëritë (5) Muskujt (2) Muskujt e faringut (1) Mutacionet (2) Mutizmi akinetik (1) Muzika (1) Myocardial infarction (6) Mеnаxhimi (1) Nacionalizmi (3) Nacionalizmi klasik (1) Nacionalizmi nënkulturor (1) Nacionalizmi postkolonial (1) Naftalina (1) Nahija (1) Naim Frasheri (4) Naim Frashëri (10) Naim Frashёri (3) Namazi (15) Namazi i istihares (1) Napoleon Bonaparta (1) Napoleon Hill (1) Narcizmi (1) Narkoza (1) Nasa (2) Nata e Kadrit (3) Nata polare (1) Nataliteti (2) Natriumi (3) Natyra (3) Nazmi Rrahmani (2) Ndajfolja (5) Ndajfolja e mënyrës (1) Ndajfolja e sasisë (1) Ndajshtimi (1) Ndarja qelizore (1) Nderi (1) Ndërtesa (1) Ndihma (1) Ndihma e pare (6) Ndjekja (2) Ndjekja në ëndërr (2) Ndjenjat (1) Ndre Mjeda (9) Ndryshoje veten (2) Nefriti kronik (2) Nefrologjia (5) Nefroni (7) Nefroskleroza (3) Nekroza (5) Nekroza e konjuktives (1) Nena (4) Nëna (6) Neoplazma (6) Nepali (1) Nepotizmi (1) Neptuni (1) Nervat (2) Nervat kranial (2) Nervi facialis (1) Nervi trigeminus (2) Nervi trochlearis (1) Neurokirurgjia (2) Neurologjia (35) Neurologjia dhe Psikiatria (83) Neurology (19) Neuronet (2) Neuroni (2) Neurotransmiteri (1) Neurozat (4) Neurozat profesionale (1) Ngacmimet (1) Ngarkesa elektrike (1) Ngjarje (4) Niacina (1) Nikeli (8) Nikola Tesla (1) Nikotina (2) Nikturia (1) Nimfomania (1) Ninulla (1) Nita (1) Njëqind vjet vetmi (1) Njeriu (5) Njeriu me top (1) Njesia (1) Njihu me hoxhallarët (1) Njoftimi (3) Nocioni (1) Noksat (1) Nomad (1) Nomadi (1) Noteri (1) Novela (3) Nucleus paraventricularis (1) Nukleotidet (1) Nukleus supraopticus (1) Numerori (2) Numërori (2) Numri atomik (2) Numri i emrave (1) Nxitimi (1) Nyja (1) Nyjëtimi (1) O sa bukuri ka tufa (1) Oaza (1) Obeziteti (1) Objekti i së drejtës civile (1) Objektivat makroekonomike (1) Obstruksioni limfatik (1) Oda e perparme (1) Odisea (2) Oferta (2) Oferta monetare (1) Oftalmia elektrike (3) Oftalmia simpatike (5) Oftalmologjia (165) Okisgjeni (1) Okluzioni i arteries qendrore te retines (4) Oksidet e bakrit (2) Oksidimi (1) Oksidoreduktimi (1) Oksigjeni (1) Oksihemoglobina (1) Oksitocina (1) Oktapodi (1) Olakizuria (1) Oligodendrocitet (1) Oliguria (1) Oliver Twist (2) Ongsono (1) Onkologjia (3) Onomatopea (1) Operacioni (2) Ophthalmia neonatorum (1) Ophthalmology (20) Opinione (407) Ora inteligjente (1) Orbitalet atomike (1) Organelet qelizore (3) Organet e brendshme (1) Organet e frymëmarrjes (1) Organet foljore (1) Organi (2) Organizmat (1) Organizmat autotrofë (1) Organizmi (2) Orgazma (1) Orteku (1) Ortopedia dhe Traumatologjia (22) Oscar (1) Oscar Nominees (4) Osifikimi (1) Osifikimi endezmal (1) Osifikimi enkondral (1) Osmoza (1) Osteoblastet (1) Osteoklastet (1) Osteologjia (2) Osteonet (1) Osteoporoza (1) Otorinolaringologjia (3) Ozoni (1) Pablo Neruda (2) Pagjakësia (1) Palca e zgjatur (1) Palca kurrizore (2) Paleogjeografi (1) Palermo (1) Pankreasi (1) Pansystolic murmur over the precordium (1) Para agimit (1) Paracetamoli (3) Paradoksi (3) Parafimoza (1) Parafjala (3) Parafjalët (1) Paralelizmi figurativ (1) Parandalimi (4) Paranormale (2) Paraplegia (3) Paraplegjia (1) Parashikime (1) Parazitizmi (1) Parenkima (1) Paret (1) Pareza (1) Pareza e nervit trochlearis (1) Paronomazia (1) Parotiti (1) Partia politike (2) Pashko Vasa (1) Pashtriku (1) Pasqyra e të rrëfyemit (1) Pastërtia (1) Pasthirrma (4) Pasthirrmat (1) Pasuria (2) Pasurimi (1) Pathology of retinal detachment (1) Patologjia (115) Pavarësia (5) Pavarësia e Kosovës (3) PDA (1) Pedagogjia (1) Pediatria (1) Pediculosis (1) Pediculosis pubis (1) Pedologjia (1) Pedosfera (1) Pedoskopia (1) Pellagra (1) Pellgu (1) Pëllumbi (1) Pëllumbi i bardhë (1) Pentografi (1) Pepsina (1) Peptidoglikani (1) Për Mëmëdhenë (1) Përcaktori (1) Përceptimi (1) Peremrat (13) Përemrat dëftorë (3) Përemrat e pacaktuar (1) Përemrat lidhorë (3) Përemrat pronorë (1) Përemrat pyetës (3) Përemrat vetorë (1) Përemrat vetvetorë (1) Peremri (2) Përemri (4) Përemri pronor (2) Përemri vetor (1) Përemri vetvetor (1) Pericardium (1) Periflebiti i retines (1) Perifraza (1) Perimetria (1) Perioda (1) Periosti (1) Peristaltika (1) Permanent pacemaker (2) Permanent pacing in bradyarrhythmias (1) Përralla (14) Përrallat (1) Përrallëzat (1) Përsëri në këmbë (1) Përsëritja (1) Pershkrimi (1) Përshkrimi (1) Përshtatja (1) Personaliteti (1) Personazhet (1) Personazhi (1) Personifikimi (3) Përtej largësive (1) Perversioni (1) Pesha atomike (1) Pesha specifike (2) Pesha specifike e urinës (1) Peticioni (1) Petro Marko (5) Pezmatimi (1) Pharmacological treatment (1) Pharmacology (3) Photocoagulation (1) Pika në tru (1) Pikëçuditja (1) Pikëpyetja (1) Pilokarpina (2) Pioglitazoni (1) Piridoksali (1) Piridoksamina (1) Piridoksina (1) Pisha (1) Pjeset e ligjerates (3) Pjesët e ndryshueshme të ligjeratës (2) Pjesët e pandryshueshme të ligjeratës (2) Pjeseza (1) Pjesëza (1) Pjesëzat (2) Pjetër Budi (3) Placenta (1) Plaga lacerokontuzive e kapakeve (1) Plagjiatura (1) Plakja (1) Plaku (1) Plaku dhe deti (1) Planetet (2) Planetët (1) Planeti (1) Pleura (1) Pleuriti (1) Pllaja (1) Ploigjinia (1) Plumbi (9) Plutoni (2) Pluviografi (1) Pneumonia (1) Pneumotoraksi (1) Podagra (1) Podocitet (2) Poema (3) Poema e mjerimit (3) Poezi (293) Poezi dashurie (40) Poezi islame (77) Poezi per 1 qershorin (1) Poezi per 17 shkurtin (1) Poezi per 28 nentorin (5) Poezi për Adem Jasharin (2) Poezi per atdheun (1) Poezi per babain (1) Poezi per baletin (1) Poezi per bibloteken (1) Poezi per bletat (1) Poezi per boren (2) Poezi per dallendyshet (3) Poezi per dashuri (1) Poezi per detin (1) Poezi per dimrin (3) Poezi per diten e pare te shkolles (1) Poezi per elefantin (1) Poezi per femije (1) Poezi per flamurin (1) Poezi per gjyshen (2) Poezi per Kosoven (1) Poezi per kukulla (1) Poezi per lepurushin (1) Poezi per librin (2) Poezi per lirine (1) Poezi per lopen (1) Poezi per lulet (1) Poezi per lypsarin (1) Poezi per Migjenin (1) Poezi per motren (1) Poezi per nenen (2) Poezi per pavaresine e Kosoves (2) Poezi per pranveren (2) Poezi per pushimet dimerore (1) Poezi per Ramazanin (2) Poezi për Serbët (1) Poezi per shiun (1) Poezi per shkollen (2) Poezi per shoqen (1) Poezi per veren (1) Poezi per zogun (1) Poezi Qesharake (1) Poezia (10) Poezia lirike (4) Poezia mediative (1) Poezia patriotike (1) Poezia refleksive (1) Poezia satirike (1) Polakizuria (1) Poliandria (2) Policia (1) Policia Shkencore (1) Policitemia rubra vera (1) Poligamia (3) Polisedenti (2) Politika (1) Poliuria (1) Popullësia (6) Populli (4) Porcine heart valve (2) Porta hyrese (2) Portalet (1) Portet detare (1) Porti (1) Post-MI risk stratification (1) Postcardiotomy syndrome (1) Postime interesante (2) Postimet më të lexuara (1) Postimet sipas kategorive (1) Potenciali elektrik (1) Potenciali i aksionit (3) Potenciali i graduar (1) Potenciali i veprimit (2) Potenciali membranor (2) Pranvera (16) Presbiopia (1) Presja (1) Prilli i thyer (1) Prinzmetal's angina (1) Prizreni (1) Probleme matematikore (1) Procesi epidemik (1) Procesverbali (1) Profillaksa (1) Progestina (1) Programe dhe Libra islame (13) Programe shqip (21) Projekti (1) Prometeu i lidhur (1) Prometeu i mbërthyer (1) Promovimi shëndetësor (1) Propaganda shëndetsore (1) Propedeutika (1) Prostata (1) Prosthetic valve endocarditis (1) Proteinat (6) Protista (1) Protozoet (1) Proverba (4) Proverbat (1) Proza (4) Psikiatria (1) Psikodrama (1) Psikologji (16) Psikoza (4) Psikoza maniako depresive (1) Puferet (1) Pulëbardha (1) Pulmologjia (5) Pulmonary hypertension (6) Pulmonary stenosis (4) Punksioni lumbal (1) Pushteti (1) Pyetja retorike (1) Pyetje (2) Pyetje dhe Pergjigje (2) Pyetje nga Biologjia (3) Pyetje nga Kimia (67) Pyetje nga vizitorët (3) Pyetje-Pergjigje islame (7) Pyetjet retorike (2) Pytje (1) Qafa (1) Qamil Batalli (1) Qarqet e integruara (2) Qarqet e integruara analoge (1) Qarqet e integruara digjitale (1) Qelbi (1) Qeliza (29) Qeliza nervore (3) Qeliza prokariote (2) Qelizat Clara (1) Qelizat e maculae densa (1) Qelizat e Shvanit (1) Qelizat e tubulit proksimal (1) Qelizat jukstaglomerulare (1) Qelizat kaliciforme (1) Qelizat muskulare (1) Qelizat olfaktore (1) Qelizat osteogjene (1) Qendra apneustike (1) Qendra për avancimin e studimeve (1) Qendra pneumotoksike (1) Qengji (1) Qeni (2) Qerbelaja (1) Qershia (2) Qeveria (1) Qukapiku (1) Quotes (8) Rabini (1) Radiatio optica (1) Radiatio thalamica (1) Radikalet e lira të oksigjenit (1) Radio (1) Radiodrama (1) Radiokomunikimi (1) Radiologjia (4) Rajoni rural (1) Ramazani (13) Rapitful (5) Rasa (1) Rasat e emrit (2) Raste Klinike (4) Ratifikimi (1) Reaksionet berthamore (2) Reaksionet kimike (2) Realitete (1) Receptoret (2) Receptorët (1) Receptoret e dhembjes (1) Receptoret visceral (1) Recesioni (1) Receta Gatimi (1) Recitimi (1) Redunanca (1) Referate (50) Referati (1) Referenca (1) Referendumi (1) Reflekset (1) Refleksi i Babinskit (1) Regjisori (2) Rehabilitimi mjekesor (2) Reklamo biznesin tuaj (3) Relievi (1) Religjioni (1) Rendet (1) Renesanca (1) Rentgenografia (1) Reportazhi (2) Republika e Kosovës (2) Resurset ekonomike (1) Retë (1) Retencioni urinar (1) Retina (2) Retinal detachment (2) Retinal manifestations of AIDS (1) Retorika (1) Reumatologjia (1) Revista (2) Revolucioni (1) Rexhep Qosja (2) Rezistenca elektrike (1) Rheumatic heart disease (2) Riboflavina (1) Rifat Kukaj (2) Right ventricular infarction (1) Rilindasit (1) Rima (3) Ritmi (1) Rituali roman (1) Robert Martiko (1) Robert Ndrenika (1) Robinson Kruzo (1) Roboti (1) Roboti i lodhur (1) Roli (2) Romane satirike (1) Romani (10) romani aventurier (1) Romani fantastiko – shkencor (1) Rozafa (1) Rrahim Sadiku (1) Rrahman Dedaj (1) Rregullat e trafikut (1) Rrena (1) Rrethanori (10) Rrethanori i kohës (1) Rrethanori i mënyrës (1) Rrethanori i qëllimit (1) Rrethanori i sasisë (1) Rrethanori i shkakut (1) Rrethanori i vendit (1) Rrezet infra te kuqe (1) Rriqnat (1) Rritja (1) Rritja ekonomike (1) Rrokja (1) Rrotat (1) Rrudhat (1) Rruga e shtëpisë sime (1) Rruget e frymemarrjes (1) Rruget e perhapjes (4) Rrushi (2) Rryma elektrike (6) Rrymat detare (1) Rubor (1) Rukje (1) Ruptura e bulbusit (1) Sa të dua Shqipëri (1) Sabri Hamiti (1) Sadaka (2) Saldimi (2) Sami Frashëri (3) Samire Spahiu (1) Saprofitizmi (1) Satelitet natyrore (1) Saturni (1) Scodra (1) Seborea (1) Seizmografi (1) Seizmologjia (1) Sekrecioni (1) Sekrete (2) Sekreti (1) Sekreti purulent (1) Seksi (5) Sekuenca filmike (1) Semiologjia (1) Semiotika (1) Sëmundja (2) Semundja inaparente (1) Sëmundja iskemike të zemrës (1) Semundja latente (1) Sëmundja ngjitëse (2) Semundja subklinike (1) Semundjet (2) Semundjet akute (1) Semundjet Infektive (66) Semundjet kongjenitale (1) Semundjet kronike (1) Senad Ramadani (4) Senile macular degeneration (1) Sepsa (1) Serbët (1) Seroprofilaksa (1) Serotonina (2) Serumi (1) Serumi antitetanik (1) Servodrejtuesi (1) Shaban Cakolli (4) Sharl Bodler (9) Sharri (1) Shefqet Krasniqi (3) Shehidi (1) Shejh Albani (2) Shejtani (1) Shekulli (1) Shendetesi (70) Shëndetësi (235) Shendeti (1) Shëndeti (3) Shenjat (3) Shenjat e komunikacionit (2) Shenjat e pikesimit (1) Shenjat e pikësimit (1) Shenjat e rrezikut (1) Shenjat e trafikut (1) Sheqeri (2) Sherbimet sekrete (2) Shevqet Musaraj (1) Shijat (1) Shiu (3) Shkallët e mbiemrit (1) Shkallëzimi (2) Shkarko (4) Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo (1) Shkenca (7) Shkijet (1) Shkolla (12) Shkrime (2) Shkrime islame (1) Shkrime nga Ag Apolloni (25) Shkrime nga Ben Apolloni (6) Shkronjat (1) Shmangia (1) Shoku (4) Shoku distributiv (1) Shoku hipovolemik (1) Shoku kardiogjen (1) Shoku obstruktiv (1) Shoqeri sekrete (1) Shoqëria (1) ShowBiz (3) Shpella e Dragobisë (1) Shpella e piratëve (1) Shpendet (2) Shpirti (2) Shporeti elektrik (1) Shprehjet frazeologjike (1) Shpretka (1) Shqip (2) Shqiperia (8) Shqipëria (5) Shqiponja (1) Shqiptarët (1) Shqiptaria (1) Shtatëzënia (1) Shtaza (1) Shteti (2) Shtresat e lëkurës (1) Shtypja e larte e gjakut (1) Shtypja hidrostatike (1) Shtypja koloide (1) Shumë zhurmë për asgjë (1) Shurdhimi (1) Shurdhimi konduktor (1) Shytat (1) SI (1) Sicilia (1) Sida (1) Sideroza e kornese (1) Sigi Janku (1) Sikur t'isha djalë (1) Simbioza (1) Simboli (1) Simboli kimik (3) Simptomat (1) Simptomat dhe shenjat (18) Simulimi (1) Sinan Hasani (1) Sindromi (1) Sindromi Di George (1) Sinektoda (1) Sinjalet (2) Sinjalet ndriçuese (1) Sinjali (2) Sinonimet (2) Sinopsisi (2) Sinqeriteti (1) Sintaksa (1) Sinus rhythm (1) Sionizmi (1) Sipërfaqja e Kosovës (1) Sistematika (1) Sistemet inteligjente te drejtimit te transportit (1) Sistemi (1) Sistemi diellor (5) Sistemi endokrin (1) Sistemi i drejtimit (1) Sistemi i transmisionit (1) Sistemi kardiovaskular (1) Sistemi limbik (2) Sistemi nervor parasimatik (1) Sistemi nervor qendror (2) Sistemi periodik i elementeve (3) Sitemap (1) Sjellja (4) Skena (1) Skenari (2) Skenaristi (1) Skenografia (1) Skica (3) Skizofrenia (8) Sklera (1) Skleroza amiotrofike laterale (4) Skleroza multiple (3) Skorbuti (1) Skuqja (1) Sllavët (2) Sllavët e Jugut (2) Sllavët e Lindjes (1) Sllavët e Perendimit (1) Sociodrama (1) Sociologjia (96) Sokrati (1) Solstici (1) Soneti (1) Sororati (2) Sot (1) Spastic paraparesis (2) Spastrimi (1) Speleologjia (1) Spermatozoidet (1) Spiroketat (1) Spirometri (1) Spitali Rajonal i Ferizajit (1) Spitalizimi (1) Sporadiciteti (1) Sport (1) Sporti (3) Stepa (2) Steriliteti (1) Sterilizimi (1) Sterjo Spasse (4) Stili i shkrimtarit (1) Stina (1) Stinet (7) Stinët (2) Stokes-Adams syndrome (1) Stomaku (1) Stomatiti (1) Strabizmi (1) Strajca viteline (1) Stresi (2) Strofa (1) Studenti në shtëpi (1) Studime (1) Studimi i randomizuar (1) Studimi kohort (1) Studimi rast-kontroll (1) Studimi tranzverzal apo i terthorte (1) Subjekti (3) Sublimimi (1) Substanca (3) Substanca mutagjene (1) Substancat (1) Substancat kimike (1) Substancat klastogjene (1) Subthalamus (1) Suficienca (1) Sulfati i bakrit (1) Sulmi cerebral (1) Sulmi në tru (1) Sumerët (1) Sunete (1) Supravalvular stenosis (1) Surgery (1) Syfyri (1) Syndrome X (1) Syrgjyn vdekur (2) Syri (7) Syri i trete (1) Systemic embolization (1) Systolic murmurs (1) Taksonomia (1) Takvimi (21) Talenti (1) Te bregu i detit (1) Të reja nga shkenca (3) Tech & Auto (7) Tek porta e xhenetit (1) Tekbiri (1) Teknologjia (233) Teknologjia farmaceutike (78) Telegrami (1) Teleskopi (1) Tema (3) Tema e veprёs letrare (1) Temperatura (1) Tendenca (1) Tendinet (1) Tensioni elektrik (2) Tensioni i gjakut (2) Tensioni itraokular (5) Teoria (1) Terapia (1) Terapia fizikale (2) Tërbimi (1) Tërmeti (2) Terminologji (350) Terminologji ekonomike (43) Terminologji fetare (281) Terminologji mjekësore (593) Termorregullimi fizik (1) Termorregullimi kimik (1) Test logjik (1) Test nga Biologjia (74) Test nga Fizika (39) Test nga gjuha dhe letersia shqipe (163) Test nga gjuha dhe letërsia shqipe (49) Test nga kimia (158) Teste (8) Testet e autoshkolles (3) Testi i Maturës (1) Tetanosi (1) Tetanusi (1) Thalamusi (2) The Last Dinosaurs (1) The Son of No One (1) Theksi (1) Theksi i fjalisë (1) Theksi logjik (1) Theni per intelegjencen (1) Thenie (1084) Thënie (1349) Thenie Islame (218) Thenie mjekesore (1) Thenie nga Albin Kurti (1) Thenie nga Bekir Halimi (4) Thenie nga Bob Marley (1) Thenie nga Hasan Prishtina (1) Thenie nga Ismail Kadare (1) Thenie nga Ukshin Hoti (1) Thenie per miqesine (1) Thenie per 1 qershorin (1) Thenie per akullin (1) Thenie per ambicjen (1) Thenie per Ameriken (1) Thenie per analistat (1) Thenie per argumentet (1) Thenie per armikun (6) Thenie per armiqet (1) Thenie per arsimin (2) Thenie per arsyen (1) Thenie per atdheun (1) Thenie per aventurat (1) Thenie per aventuren (1) Thenie per babain (1) Thenie per balten (1) Thenie per barin (1) Thenie per barkun (1) Thenie per baticen (1) Thenie per besen (1) Thenie per besimin (5) Thenie per besimtarin (1) Thenie per besnikerine (1) Thenie per biblen (1) Thenie per biznesmenet (1) Thenie per bleten (1) Thenie per borxhin (2) Thenie per boten (2) Thenie per brengen (1) Thenie per budallallekun (2) Thenie per budallenjte (2) Thenie per bujarine (1) Thenie per bujkun (1) Thenie per buken (2) Thenie per bukurine (1) Thenie per burgun (1) Thenie per burrat (1) Thenie per burrerine (2) Thenie per burrin (3) Thenie per butesine (3) Thenie per buzeqeshjen (2) Thenie per cmendurine (1) Thenie per çmendurine (1) Thenie per dallendyshet (1) Thenie per dashurine (21) Thenie per dembelin (1) Thenie per demin (1) Thenie per demokracine (2) Thenie per deshirat (1) Thenie per deshiren (4) Thenie per deshtaket (1) Thenie per deshtimin (3) Thenie per detin (2) Thenie per dhembjen (1) Thenie per dhimbjen (7) Thenie per diagnozen (1) Thenie per diamantet (1) Thenie per diellin (2) Thenie per dijen (1) Thenie per dinjitetin (1) Thenie per diplomacine (1) Thenie per disfatat (1) Thenie per diturine (4) Thenie per djalin (2) Thenie per djallin (1) Thenie per djersen (1) Thenie per dobesine (1) Thenie per drejtesine (4) Thenie per driten (1) Thenie per drurin (1) Thenie per duart (1) Thenie per durimin (4) Thenie per dynjane (1) Thenie per dyshimin (1) Thenie per ecjen (1) Thenie per edukaten (3) Thenie per edukimin (2) Thenie per embelsine (1) Thenie per enderrat (1) Thenie per epshin (2) Thenie per erresiren (1) Thenie per faktet (1) Thenie per falenderimin (1) Thenie per faljen (3) Thenie per faljen e gjakut (1) Thenie per famen (1) Thenie per familjen (2) Thenie per fatin (3) Thenie per fatkeqesine (3) Thenie per fatkeqesite (3) Thenie per femijen (2) Thenie per femijet (3) Thenie per femrat (1) Thenie per femren (4) Thenie per fillimin (1) Thenie per filmin (1) Thenie per fitimtarin (1) Thenie per fitoren (3) Thenie per fitoret (1) Thenie per fjalen (1) Thenie per folenë (1) Thenie per forcen (1) Thenie per fotografine (1) Thenie per friken (4) Thenie per fshatin (1) Thenie per fundin (1) Thenie per fuqine (1) Thenie per furtunen (1) Thenie per gabimet (6) Thenie per gabimin (7) Thenie per gazetaret (1) Thenie per Gege (1) Thenie per genjeshtarin (1) Thenie per genjeshtrat (2) Thenie per genjeshtren (4) Thenie per gezimin (1) Thenie per gjahtarin (1) Thenie per gjakun (2) Thenie per gjarperin (1) Thenie per gjerat (1) Thenie per gjuhen (2) Thenie per goditjen (1) Thenie per gojen (1) Thenie per grate (1) Thenie per gruan (4) Thenie per guximin (3) Thenie per harresen (1) Thenie per harrimin (1) Thenie per hekurin (1) Thenie per heshtjen (6) Thenie per hidherimin (2) Thenie per historine (1) Thenie per hoxhallaret (1) Thenie per humbjen (3) Thenie per injorancen (3) Thenie per intelektin (1) Thenie per Islamin (4) Thenie per jeten (13) Thenie per kafshen (1) Thenie per kalin (2) Thenie per karakterin (1) Thenie per karrieren (1) Thenie per kaun (1) Thenie per kazmen (1) Thenie per keqardhjen (1) Thenie per keqberesin (1) Thenie per kercimin (1) Thenie per keshillat (2) Thenie per kohen (9) Thenie per kohen e lire (1) Thenie per kollin (1) Thenie per kombin (2) Thenie per komunikimin (1) Thenie per kopertinen (1) Thenie per krenarine (3) Thenie per krimbin (1) Thenie per kritiken (1) Thenie per krizen (1) Thenie per kujtimin (1) Thenie per Kuranin (1) Thenie per kursimin (1) Thenie per kurvat (4) Thenie per lajmin (1) Thenie per lajthitjen (1) Thenie per lamtumirat (1) Thenie per lekun (2) Thenie per lendimin (1) Thenie per leshin (1) Thenie per leximin (9) Thenie per librat (1) Thenie per librin (5) Thenie per liderin (1) Thenie per lirine (2) Thenie per lirite (1) Thenie per lodhjen (1) Thenie per lotet (1) Thenie per lotin (1) Thenie per luanin (1) Thenie per luften (3) Thenie per lumturine (9) Thenie per lutjen (1) Thenie per malet (1) Thenie per marreveshjen (1) Thenie per martesen (4) Thenie per mashtrimin (3) Thenie per mbretin (1) Thenie per mekatet (7) Thenie per mekatin (1) Thenie per mendimin (3) Thenie per mendjen (3) Thenie per menqurine (2) Thenie per merzine (1) Thenie per meshkujt (1) Thenie per mesimin (2) Thenie per mesuesin (1) Thenie per mikun (6) Thenie per miqesine (3) Thenie per mjalten (1) Thenie per modestine (1) Thenie per mollen (1) Thenie per moralin (7) Thenie per motin (1) Thenie per motren (3) Thenie per muret (1) Thenie per mushkun (1) Thenie per namazin (3) Thenie per ndergjegjen (2) Thenie per nderin (2) Thenie per ndershmerine (1) Thenie per ndertimin (1) Thenie per ndihmen (2) Thenie per ndryshimin (1) Thenie per nenen (6) Thenie per nevojen (2) Thenie per ngazellimin (1) Thenie per ngopjen (1) Thenie per njerezimin (1) Thenie per njerezit (8) Thenie per njeriun (13) Thenie per nxenesin (1) Thenie per oksigjenin (1) Thenie per optimistin (3) Thenie per oratoret (1) Thenie per paditurine (1) Thenie per padrejtesine (1) Thenie per pagesen (1) Thenie per pamjen (1) Thenie per paqen (3) Thenie per parane (4) Thenie per paranojakun (1) Thenie per parapagimin (1) Thenie per parate (4) Thenie per pasurine (7) Thenie per patriotizmin (1) Thenie per pendimin (1) Thenie per perpjekjet (1) Thenie per personalitetin (2) Thenie per pertimin (1) Thenie per pervojen (1) Thenie per pesimistin (3) Thenie per pesimizmin (1) Thenie per pijet (1) Thenie per pjekurine (1) Thenie per plaget (1) Thenie per plakjen (1) Thenie per plakun (1) Thenie per pleqte (2) Thenie per plumbin (1) Thenie per poezine (1) Thenie per politikanet (2) Thenie per politikanin (1) Thenie per politiken (3) Thenie per pranveren (2) Thenie per prejardhjen (1) Thenie per premtimet (1) Thenie per prinderit (3) Thenie per pritjen (1) Thenie per profesionin (1) Thenie per punen (8) Thenie per pushimin (1) Thenie per qelesin (1) Thenie per qenin (2) Thenie per qente (1) Thenie per qetesine (1) Thenie per qytetarin (1) Thenie per rehatine (1) Thenie per renjen ne dashuri (2) Thenie per respektin (4) Thenie per rinine (1) Thenie per rregullat (1) Thenie per rrenat (2) Thenie per rrenen (1) Thenie per rrezikun (1) Thenie per rrogen (1) Thenie per rrugen (1) Thenie per sekretin (1) Thenie per semundjen (2) Thenie per sfiden (1) Thenie per shakane (1) Thenie per shendetin (1) Thenie per sherbimin (1) Thenie per sherimin (1) Thenie per shikimin (1) Thenie per shiun (1) Thenie per shokun (4) Thenie per shoqerine (2) Thenie per shpenzimin (1) Thenie per shpirtin (1) Thenie per shprehite (1) Thenie per shpresen (1) Thenie per shqetesimin (2) Thenie per Shqiperine (2) Thenie per shqiponjen (1) Thenie per shqiptarine (1) Thenie per shtetin (1) Thenie per sinqeritetin (5) Thenie per sjelljen (5) Thenie per sportin (1) Thenie per sprovat (1) Thenie per stresin (1) Thenie per suksesin (3) Thenie per sunetin (2) Thenie per syrin (2) Thenie per syte (2) Thenie per talentin (1) Thenie per te ardhmen (2) Thenie per te bukuren (1) Thenie per te drejten (1) Thenie per te folurit (1) Thenie per te fortin (1) Thenie per te huajt (1) Thenie per te keqen (3) Thenie per te menqurit (3) Thenie per te metat e njeriut (1) Thenie per te miren (2) Thenie per te rinjte (3) Thenie per te shkuaren (1) Thenie per te tashmen (1) Thenie per te vdekurin (1) Thenie per te verteten (8) Thenie per te vjetrit (1) Thenie per thashethemet (1) Thenie per thembren (1) Thenie per thjeshtesine (2) Thenie per torten (1) Thenie per Tosk (1) Thenie per tradhetine (1) Thenie per trimin (1) Thenie per trishtimin (1) Thenie per trupin (4) Thenie per trurin (1) Thenie per turpin (1) Thenie per tymin (1) Thenie per udheheqjen (1) Thenie per udhetimin (1) Thenie per ujkun (3) Thenie per urrejtjen (3) Thenie per urtesine (2) Thenie per vajzen (1) Thenie per varferine (6) Thenie per vdekjen (1) Thenie per vellaun (2) Thenie per veprat (2) Thenie per vepren (1) Thenie per veprimin (2) Thenie per veshtiresite (1) Thenie per vetepermbajtjen (1) Thenie per vetmine (2) Thenie per vlerat (1) Thenie per voten (1) Thenie per votuesin (1) Thenie per vrapimin (1) Thenie per vuajtjen (2) Thenie per vullnetarin (1) Thenie per vullnetin (2) Thenie per xhamine (1) Thenie per yjet (1) Thenie per zagarin (1) Thenie per zemren (6) Thenie per zgjuaresine (1) Thenie per zhgenjimin (2) Thenie per ziline (1) Thenie per zjarrin (1) Thenie popullore (1) Thesari (1) Third heart sound (3) Thrombolysis (3) Thrombolytic therapy (1) Ti Shqipëri më jep Nder (1) Tiamina (1) Tifoja Abdominale (2) Tinea inguinalis (1) Tingujt (1) Tipi piknik i konstitucionit (1) Tiroiditi Hashimoto (1) Tirozina (1) Tjera (81) Tkurrja muskulare (1) Tmerre (1) Toka (11) Tokoferoli (1) Toksina e tetanusit (1) Top (5) Totemizmi (1) Tragjedia (4) Trailer (7) Trajta e pashquar e emrit (1) Trajta e shquar e emrit (1) Trajtimi (4) Trakea (2) Trakeostomia (1) Transaminimi (1) Transformatoret (2) Transformatori (1) Transporti (1) Transporti hekurudhore (1) Transporti tokesor (1) Transporti ujore (1) Transudati (3) Transverzioni (1) Tranzicioni (1) Traseologjija (1) Tregime (81) Tregime Islame (56) Tregimi (3) Tregu (1) Treguesit (2) Trëndafili (1) Treni (1) Tretësira fiziologjike (1) Tricuspid regurgitation (2) Trifenilmetani (1) Triptofani (2) Trishtimi (1) Trombi (6) Trombocitet (1) Tromboembolia (1) Tromboflebiti (1) Tromboza (4) Tromboza e venes qendrore te retines (4) Troponins (1) Trungu trunor (2) Trupi (2) Trupi ciliar (1) Trupi qelqor (3) Truri (4) Truri i vogel (4) Trysnia atmosferike (1) Tuberkulozi (18) Tubokurarina (1) Tubuli i perdredhur proksimal (1) Tubuli renal (1) Tumor (1) Tumoret (10) Tumoret e melqise (5) Tuneli (1) Turbullimi i kornes (1) Turqia (6) Tutoriale (2) Udhёpёrshkrimi (1) UFO (13) Uji (3) Ujku (3) Ukshin Hoti (1) Ulçera (1) Ulvi Fejzullahu (12) Unazat (1) Unazë (1) Universe paralele (1) Universet paralele (1) Universiteti (1) Urani (1) Urdhëresat nga personat e autorizuar (1) Urethritis simplex (1) Urime (1) Urina (4) Urologjia (14) Ushqimi (13) Ushqimi dietal (4) Ushqimi eufenik (1) Ushqimi për diabetikët (1) Utopia (1) Uvea (1) Uveitet (1) Vagina (1) Vaji i bylbilit (1) Vaji i bylbylit (2) Vaksina (5) Vaksinat (1) Vaksinoprofillaksa (1) Vaktia e Ramazanit (3) Vaktia e Ramazanit 2015 (2) Valbona (1) Valdet Kamberi (27) Valenca (2) Vallja e luleve (1) Valvular heart disease (1) Vanadium (1) Vargmalet (1) Vargu (1) Varri (1) Vaskularizimi (2) Vaskuliti i retines (1) Vaso Pasha (1) Vatra epidemike (1) Vazodilatimi (1) Vazokonstriksion (1) Vazopresina (1) Vdekja (4) Vdekja me vjen prej syve te tille (1) Vdekja më vjen prej syve të tillë (1) Vdekje (1) Vehbi Kikaj (1) Vektorët (1) Vellau (3) Vendi (1) Venera (1) Ventriculus III (6) Ventriculus lateralis (1) Vepra (1) Vepra epike (1) Vepra letrare (1) Vera (7) Veshka (20) Veshkat (1) Vetbesimi (3) Vetedija (2) Vetëvrasja (1) Vetmia (1) Veton Surroi (1) Vezë të arta (1) Vezika urinare (1) Vica (1) Victor Hugo (1) Victor Hygo (1) Video (84) Video fetare (32) Video interesante (25) Video mësime (1) Video mjekesore (2) Video qesharake (21) Vija bregdetare (1) Vija Egnatia (1) Vijat papilare (1) Viktor Hygo (2) Vince Lombardi (1) Virozat (1) Virulenca (2) Viruset (2) Virusologjia (1) Viset shqiptare (1) Vitamina B1 (1) Vitamina B12 (1) Vitamina B2 (1) Vitamina B3 (1) Vitamina B6 (2) Vitamina C (1) Vitamina D (1) Vitamina E (2) Vitaminat (21) Viti i mbrapshtë (1) Vitrektomia (2) Vizita (1) Vizusi (2) Vjersha (266) Vjersha oër pranverën (1) Vjersha patriotike (7) Vjersha per 1 qershorin (1) Vjersha per 17 shkurtin (1) Vjersha për 7 marsin (2) Vjersha per 8 marsin (1) Vjersha për Adem Jasharin (2) Vjersha per Ariun (1) Vjersha per baletin (1) Vjersha per bicikleten (1) Vjersha per boren (2) Vjersha për dajën (1) Vjersha per dallendyshet (2) Vjersha per dhelpren (1) Vjersha per dimrin (3) Vjersha per elefantin (2) Vjersha per eren (1) Vjersha per femije (5) Vjersha për fëmijë (56) Vjersha per flamurin (2) Vjersha për flamurin (1) Vjersha për gjirafën (1) Vjersha per gjyshen (1) Vjersha per kohen (1) Vjersha per Kosoven (1) Vjersha per lepurushin (1) Vjersha per librin (4) Vjersha per lypsarin (1) Vjersha për macen (1) Vjersha per Matematiken (1) Vjersha per mesuesen (8) Vjersha per mesuesin (1) Vjersha për mikun (1) Vjersha per mjaltin (1) Vjersha per molla (1) Vjersha per motren (1) Vjersha per nenen (1) Vjersha per pavaresine e Kosoves (1) Vjersha per plepin (1) Vjersha per pranveren (2) Vjersha për pranverën (12) Vjersha për qenin (1) Vjersha për qershinë (1) Vjersha për Qukapikun (1) Vjersha për Robotin (1) Vjersha per shiun (1) Vjersha për shiun (1) vjersha për shkollën (4) Vjersha për shokun (1) Vjersha per shoqen (1) Vjersha per shqiponjen (1) Vjersha per vellaun (2) Vjersha per veren (2) Vjersha per Vjeshten (2) Vjersha per yllin (2) Vjersha per zogun (1) Vjershe per babain (1) Vjershe per pinguinin (1) Vjershe per zogun (1) Vjeshta (2) Vlera (1) Vlora (1) Vozitja (1) Vullkanet (1) Vullkani (2) Vullneti (1) Vulnerabil (1) Weather (1) Wi-Fi (1) William Shakespeare (20) Windows (1) Windows 10 (1) Winston Churchill (1) Woody Allen (1) World Wide Web (1) Wrong Turn 1 (1) Xehet (2) Xha Gorio (2) Xheladin Muça (1) Xhemajl Abria (1) Xhemat (1) Xheneti (2) Xhevahir Spahiu (5) Xhindet (2) Xhon Kenedi (21) Xhorxh Gordon Bajron (1) Xhovani Bokaçio (1) Yjet (1) Ylli (2) Yndyrnat (5) Youtube (2) Zani i zemrës (1) Zanoret (3) Zbatica (1) Zbehja (1) Zbulime-Shpikje (39) Zef Serembe (1) Zef Serembe (4) Zemra (6) Zgjedhimi i foljes (1) Zgjedhja (1) Zgjedhjet (1) Zhan Batist Pokëlen (1) Zhargoni (1) Zhavorri (1) Zilia (1) Zinaja (1) Zink insulina kristalore (1) Zogu (1) Zogu dhe djali (1) Zona (1) Zona Aride (1) Zoonozat (1) Zorra e holle (2) Zorra e trashë (1) Zoti (1)

Arkiva e postimeve